fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Wysokie szczupłe kobiety z większą szansą na długowieczność

AdobeStock
Kobiety, które dożywają 90 lat, są na ogół wyższe, a ich waga nie różni się znacząco o tej, jaką miały w wieku 20 lat – pokazują badania holenderskich naukowców. Co ciekawe, dla długowieczności panów waga i wzrost mają mniejsze znaczenie, bardziej liczy się natomiast ich aktywność fizyczna.

Kobiety, które dożyły 90 lat, są na ogół wyższe i mniej przybrały na wadze wobec swojej masy z okresu, gdy miały 20 lat. Podobnej zależności nie zaobserwowano u mężczyzn. Ci z kolei wyraźniej niż kobiety zwiększają szansę na stanie się matuzalemem poprzez aktywność fizyczną.

Naukowcy z Uniwersytetu Maastricht (Holandia) zapytali w 1986 roku blisko 8 tys. osób w wieku 68-70 lat o ich wzrost, obecną wagę oraz wagę w wieku lat 20. Obie płcie opisywały też swoją aktywność fizyczną, taką jak wyprowadzanie psa, uprawianie ogródka, prace domowe, spacery czy uprawianie sportu. Wzięto też pod uwagę inne czynniki wpływające na długość życia, takie jak palenie czy picie alkoholu.

7807 uczestników badania monitorowano aż do śmierci lub osiągnięcia wieku lat 90. To ostatnie udało się osiągnąć 433 mężczyznom i 994 kobietom.

U kobiet istotnym czynnikiem okazał się wzrost. Kobiety powyżej 175 centymetrów miały o 31 proc. więcej szans dożycia 90 lat niż kobiety o wzroście poniżej 160 centymetrów. Podobnie kobiety, które od wieku lat 20 mniej przybrały na wadze, miały większe szanse na długowieczność.

U mężczyzn nie zaobserwowano takiej zależności. Natomiast istotnym czynnikiem był poziom aktywności fizycznej. Ci, którzy spędzali aktywnie ponad półtorej godziny dziennie, mieli o 39 proc. więcej szans na dożycie 90 lat niż uczestnicy, u których dzienny czas aktywności nie przekraczał 30 minut. Co więcej, każde dodatkowe pół godziny aktywności dziennie o 5 proc. zwiększało szanse na obchodzenie 90. urodzin.

U kobiet wprawdzie godzina aktywności dziennie zwiększała o 21 proc. szanse na osiągnięcie wieku lat 90 w porównaniu do tych uczestniczek, które nie były aktywne dłużej niż 30 minut dziennie, ale wydłużanie tego wysiłku ponad godzinę dziennie nie niosło już zbawiennych skutków.

„Jest teraz jasne, że nadwaga, otyłość i siedzący tryb życia wpływają negatywnie na zdrowie” – tłumaczył epidemiolog David Carslake z University of Bristol w Wielkiej Brytanii.

Źródło: BMJ Journals, CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA