fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Lawenda łagodzi lęk. Wiadomo, w jaki sposób

Badania dowodzą, że sam zapach lawendy działa przeciwlękowo. Wystarczy np. skropić chusteczkę naturalnym olejkiem lawendowym i wdychać.
AdobeStock
Zapach lawendy od dawna uważany jest za skuteczny środek uspokajający, nasenny i przeciwlękowy. Nie był jednak znany biologiczny mechanizm tego zjawiska – aż do teraz.

O tym, że zapachy pochodzące z ekstraktów roślinnych, czyli olejków eterycznych, mają działanie terapeutyczne, nie trzeba przekonywać zwolenników naturalnych metod leczenia.

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej badań naukowych, które potwierdzają, że zapachy mają realny wpływ za zdrowie i wyjaśniają, na czym ten fenomen polega.

Olejek lawendowy w aromaterapii klinicznej wykorzystywany jest w leczeniu przewlekłego bólu, depresji, stanów lękowych, bezsenności i schorzeń o podłożu stresowym.

Czytaj też: Aromaterapia. Wystarczy wąchać.

Naukowcy z Japonii, w testach na myszach, postanowili zbadać mechanizm uspokajającego i przeciwlękowgo działania lawendy. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Behavioral Neuroscience.

Naukowcy odkryli, że zawarty w lawendzie związek linalool (alkohol należący do terpenów) wywołuje relaksujący efekt poprzez bezpośrednie stymulowanie węchowych neuronów czuciowych.

– Efekt wywołuje sam zapach, absorbcja linaloolu do krwioobiegu nie jest konieczna – powiedział dr Hideki Kashiwadani, jeden z autorów badania z Uniwersytetu Kagoshima w Japonii.

W grupie myszy, u których neurony węchowe zostały zniszczone, linalol nie zadziałał uspokajająco. Potwierdziło to, że działanie uspokajające obserwowane u zdrowych myszy zostało wywołane przez sygnały zapachowe w czasie wąchania związku lawendowego.

Zdaniem naukowców wyniki nowego badania dają podstawę do klinicznego zastosowania zapachu linaloolu w zaburzeniach lękowych u ludzi.  Zwracają przede wszystkim uwagę na fakt, że wdychanie linalolu uspokaja bez znaczącego osłabienia zdolności motorycznych, co jest efektem ubocznym większości leków psycholeptycznych.

Naukowcy zauważają, że zapach linaloolu może być stosowany na przykład w celu złagodzenia stresu u pacjentów przed operacją, kiedy są przygotowywani do znieczulenia ogólnego.

Czytaj też: To udowodnione. Muzyka łagodzi lęk i ból

Doktor Kashiwadani uważa, że linalool może wywoływać u ludzi skutki podobne do efektów obserwowanych u myszy, ponieważ układ węchowy człowieka ma zasadniczo podobną strukturę.

Badanie japońskich naukowców nad właściwościami uspokajającymi linalolu, to kolejna praca, która potwierdza znaczenie w fitoterapii i aromaterapii kwiatu lawendy i otrzymywanego z niego olejku lawendowego – jako surowców o działaniu uspokajającym.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA