fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Dzieci uczą się, jak rozpoznać udar. By pomóc starszym

Superbohater Doktor Stroke Pogromca Udarów odwiedza szkoły i uczy młodzież, jak rozpoznawać objawy udaru
materiały prasowe
Jak rozpoznać objawy udaru mózgu? I jak udzielić pierwszej pomocy? Na te pytania będą umieli odpowiedzieć uczniowie, którzy biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Stop Udarom Mózgu. I Ty możesz zostać superbohaterem!”.

Program ma formę interaktywnych warsztatów edukacyjnych i jest częścią kampanii społecznej STOP UDAROM (www.stopudarom.pl).  Scenariusz zajęć powstał we współpracy z nauczycielami z Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.

– Staramy się, by trudny temat, jakim jest udar mózgu, przedstawić w przystępny sposób. Podczas zajęć dzieci poznają ciekawostki o mózgu, rozwiązują krzyżówki i quizy, wykonują doświadczenie pokazujące przepływ krwi do mózgu, a także oglądają animację edukacyjną  z Doktorem Strokiem-Pogromcą Udarów w roli głównej – mówi Karolina Mitruczuk, edukatorka z IFMSA, organizacji partnerskiej programu.

Doktor Stroke-Pogromca Udarów, to postać superbohatera stworzona specjalnie na potrzeby kampanii. – Młodzi ludzie się z nia identyfikują, ale wiedza, którą przekazuje, jest ponadpokoleniowa – mówi Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia Udarowcy-Liczy się wsparcie!, współinicjator Ogólnopolskiego Programu na rzecz Profilaktyki Udarowej.

– Znając objawy udaru mózgu i wiedząc, jak na nie reagować, możemy uratować życie. A znając czynniki ryzyka choroby, możemy jej zapobiegać i chronić się przed jej poważnymi konsekwencjami. Dzięki naszemu unikatowemu projektowi edukacyjnemu w całej Polsce przybywa młodych superbohaterów, wyposażonych w wiedzę na temat udaru mózgu. To właśnie ona ma moc na wagę zdrowia, a nawet życia. 

W warsztatach biorą udział uczniowie klas V szkół podstawowych. Zajęcia prowadzą edukatorzy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz inicjatorzy programu.

Uczestnicy poznają podstawowe objawy udaru mózgu, czyli: Usta wykrzywione, Dłoń opadnięta, Artykulacja utrudniona, Rozmazane widzenie. Otrzymują też  prostą instrukcję, jak właściwie zareagować w sytuacji, kiedy  zaobserwują u kogoś objawy udaru: wezwij pogotowie (tel. 999 lub 112)!

Wszyscy uczniowie biorący udział w lekcji otrzymują „superbohaterskie” materiały edukacyjne m.in. magnesy, długopisy, worki, plansze edukacyjne czy ulotki, natomiast szkole organizatorzy przyznają certyfikat udziału w programie.

– Nigdy wcześniej w swojej pracy nie spotkałam się z takim programem, który dzięki atrakcyjnej formule i przystępnym materiałom edukacyjnym uczy od najmłodszych lat tego, co może uratować komuś życie – mówi Katarzyna Przastek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Nr 343 w Warszawie.  – Dzieci chętnie biorą udział w zajęciach i odrabiają „zadania domowe” angażując w to rodziców czy dziadków, czyli osoby potencjalnie zagrożone udarem mózgu – dodaje.

W ramach kampanii Stop Udarom powstał także krótki film dokumentalno-reportażowy zatytułowany „I Ty możesz zostać superbohaterem”, który pokazuje, na czym polega i jaki zasięg ma Program Edukacyjny na rzecz Profilaktyki Udarowej.

–  Chciałbym, żeby Doktor Stroke-Pogromca Udarów był wzorem do naśladowania dla każdego nastolatka, który stanie w obliczu nagłej potrzeby reakcji, gdy rozpozna udar mózgu w najbliższym otoczeniu – mówi Michał Malinowski aktor teatralny i filmowy, który wcielił się w postać suberbohatera.

Program Edukacyjny na rzecz Profilaktyki Udarowej został objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA