fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Rak piersi: praca w nocy zwiększa ryzyko zachorowania

AdobeStock
Im więcej zarwanych nocy, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi, donosi Onet powołując się na międzynarodowe badania.

Kobiety, które pracują na nocne zmiany, zwłaszcza jeśli są w okresie przed menopauzą, ryzykują nowotworem piersi. A im więcej godzin w tygodniu i lat przepracowały w takim systemie, tym większe jest ryzyko rozwoju choroby, czytamy w onet.pl. Związku pomiędzy rakiem piersi i pracą w nocy dowiodły międzynarodowe badania, w których udział wzięło ponad 13 tys. kobiet. Ich wyniki opublikowało czasopismo „European Journal of Epidemiology”.

W badaniach wzięło udział blisko 6,1 tys. kobiet z Kanady, Australii, Francji, Niemiec i Hiszpanii, u których zdiagnozowano raka piersi oraz około 7 tys. zdrowych kobiet. Średnia wieku uczestniczek wynosiła 55-59 lat, w zależności od kraju. Kobiety wypełniły kwestionariusze dotyczące wykonywanej pracy oraz obecności czynników ryzyka raka piersi.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy ustalili, że ryzyko wystąpienia raka piersi ER-dodatniego (guzy związane z aktywnością receptorów estrogenowych) oraz HER2-dodatniego (na powierzchni guzów występują receptory genu HER-2) wzrasta wraz z liczbą godzin przepracowanych w nocy oraz liczbą lat, przez które kobiety wykonywały pracę na nocne zmiany. Ryzyko zmniejszało się jednak po upływie dwóch lat od zaprzestania wykonywania pracy w nocy. 

Kobiety, które pracowały przez co najmniej trzy godziny pomiędzy północą a piątą rano, były o 12 proc. bardziej narażone na rozwój raka piersi w porównaniu z kobietami, które nigdy nie pracowały w trybie nocnym. W grupie kobiet przed menopauzą ryzyko wzrastało do 26 proc.

U kobiet, które pracowały w nocy przez ponad 10 godzin ryzyko było o 36 proc. wyższe, a jeśli pracowały w nocy ponad 10 godzin przez więcej niż trzy noce w tygodniu - aż o 80 proc. wyższe.

- Sądzimy, że wzrost ryzyka raka piersi może być związany z zaburzeniem rytmu okołodobowego oraz zatrzymaniem produkcji melatoniny, która może przyczyniać się do ochrony przed rozwojem nowotworu - tłumaczy jedna z autorek badań dr Anne Grundy z Uniwersytetu Montrealskiego.

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA