fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

GDDKiA chce od gmin opłat za świąteczne dekoracje

Fotorzepa, Rafał Guz
Ponad 15 tys. zł ma zapłacić Krosno Odrzańskie za wywieszenie wzdłuż dróg krajowych świątecznych dekoracji.

„Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze informuje, iż w okresie świąt m.in. Bożego Narodzenia lub Wielkanocnych zauważane jest umieszczanie symboli świątecznych (tzw. stroików) w pasach drogowych dróg krajowych. Przedmiotowe stroiki w myśl obowiązujących przepisów są reklamami".

Tej treści pisma trafiły do lubuskich gmin. W dalszej części wyjaśniono, że umieszczanie reklam w pasie drogowym wymaga zgody zarządcy oraz wniesienia stosownej opłaty. Ta zaś wzrasta dziesięciokrotnie, jeżeli reklamy w pasie drogowym umieszczone zostały bez zezwolenia.

– To zupełna nowość – komentuje Grzegorz Garczyński, zastępca burmistrza Krosna Odrzańskiego. – Świąteczne ozdoby wzdłuż dróg krajowych wywieszamy od ponad 20 lat i nikt nigdy nie żądał od nas opłat. Co więcej, jak ustaliliśmy w sąsiednich województwach, tamtejsze oddziały GDDKiA takich opłat nie pobierają – dodaje.

Aby uniknąć przyszłych wątpliwości, burmistrz Krosna Odrzańskiego wystosował do zielonogórskiego oddziału GDDKiA zapytanie, czy również flagi państwowe wywieszane wzdłuż dróg krajowych z okazji świąt państwowych należy traktować jako reklamę, i czy w związku z ich wywieszaniem gminy będą zobowiązane wnosić opłaty.

Sprawa trafiła na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, obiecał, że sprawę opłat za dekoracje wyjaśni.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA