fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ograniczenia w korzystaniu z prywatnej nieruchomości w statucie uzdrowiska

123RF
W niektórych przypadkach rada miasta może w statucie uzdrowiska wprowadzić ograniczenia dotyczące korzystania z prywatnej nieruchomości.

Rada Miejska podjęła uchwałę sprawie statutu uzdrowiska. Przeciwko niej protestował właściciel jednej z nieruchomości, której ten dokument dotyczył. Jego zdaniem zawarte w nim sformułowania uniemożliwiają precyzyjne określenie przebiegu granic działek oraz obszaru strefy ochronnej A. W efekcie utrudniają mu prowadzenie działalności rolniczej.

Właściciel nieruchomości wniósł więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Podniósł w niej, że zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym gmina ma obowiązek precyzyjnego wyznaczenia granic poszczególnych stref ochronnych. Wynika to z faktu, że wyznaczenie tych stref istotnie ogranicza wykonywania prawa własności nieruchomości. Ponadto ustalenia zawarte w statucie uzdrowiska powinny być powiązane z dokumentami planistycznymi gminy uzdrowiskowej, a ustalanie stref uzdrowiskowych powinno uwzględniać dotychczasowe przeznaczenie gruntów oraz interes gminy i interesy jej poszczególnych mieszkańców....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA