Rekrutacja do szkól średnich w roku szkolnym 2019/2020: absolwenci podstawówek i gimnazjów będą walczyć o miejsca

By w 2019 r. pomieścić podwójny rocznik, samorządy ograniczają liczbę klas w liceach już w tym roku.

Aktualizacja: 24.05.2018 09:35 Publikacja: 23.05.2018 18:14

Rekrutacja do szkól średnich w roku szkolnym 2019/2020: absolwenci podstawówek i gimnazjów będą walczyć o miejsca

Foto: Adobe Stock

Samorządy powoli przygotowują się do przyjęcia do szkół średnich we wrześniu 2019 r. podwójnego rocznika absolwentów. Będzie to ponad 772 tys. osób – zarówno tych, które ukończyły gimnazjum, jak i pierwszych absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych. Obecnie w szkołach średnich uczy się 350 tys. osób. I wszystko wskazuje na to, że mimo wielomilionowych nakładów na dostosowanie szkół średnich do wymogów reformy, zabraknie miejsc w najlepszych placówkach. – Szkoły nie są z gumy – podkreślają samorządowcy.

List Zalewskiej

Minister edukacji Anna Zalewska opublikowała list do rodziców dzieci kończących w 2019 r. gimnazja i nowe podstawówki. Była to odpowiedź na wystosowany pod koniec marca apel rodziców, którzy poprosili o jak najszybsze określenie zasad rekrutacji w roku szkolnym 2019/2020. Podkreślali swoje obawy, że dla ich dzieci zabraknie miejsc w placówkach.

Szefowa MEN zapewnia, że żadnych problemów z dostaniem się w przyszłym roku do szkół nie będzie. „Postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone oddzielnie, według odrębnych kryteriów rekrutacyjnych. Jednocześnie podkreślam, że absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów nie będą rywalizowali ze sobą o te same miejsca. Będą oni ubiegać się o przyjęcie do innych typów szkół" – napisała do rodziców Zalewska.

Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum mogą ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia

Postępowanie rekrutacyjne do wszystkich typów szkół będzie złożone. W pierwszej kolejności pod uwagę będą brane wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego. Komisja rekrutacyjna uwzględni także oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego i z trzech obowiązkowych przedmiotów. O tym, które to będą, zdecyduje dyrektor szkoły przeprowadzającej rekrutację. Dodatkowe punkty będzie można uzyskać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum z wyróżnieniem i za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.

Ponadto, od 1 września br. we wszystkich kuratoriach zostaną utworzone punkty informacyjne, w których rodzice przyszłych absolwentów będą mogli uzyskać szczegółowe informacje o rekrutacji.

Uspokajający ton minister Zalewskiej nie idzie jednak w parze z opinią samorządowców. Ci mówią wprost – miejsc w szkołach średnich dla uczniów nie zabraknie, ale nie zawsze będą one w tych szkołach, do których chcą trafić. – Tzw. topowe szkoły średnie już dziś pracują w maksymalnym obłożeniu. Zatem w roku 2019 nie ma możliwości, abyśmy w tych placówkach zwiększyli dwukrotnie liczbę oddziałów – podkreśla Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Nie ma szans, żeby np. w liceum, które dziś prowadzi pięć klas o różnych profilach, w 2019 r. utworzyć dziesięć oddziałów w tej samej ofercie programowej – dodaje.

Podobnie jest we Wrocławiu. – Ze względu na specyfikę i możliwości budynków szkół nie będzie możliwe podwojenie liczby miejsc w niektórych popularnych liceach ogólnokształcących – informuje Maja Wysocka z tamtejszego ratusza.

Kłopot z miejscami będzie także w Łodzi. – Nie planujemy uruchamiania dodatkowych oddziałów klas I w najpopularniejszych liceach, w których w tym roku będzie pięć oddziałów – mówi Monika Pawlak, rzecznik MOPS. Jej zdaniem w szkołach może powstać najwyżej jedna dodatkowa klasa. Na więcej nie ma szans.

Mniej pierwszych klas

By uchronić się przed przyszłorocznym tłokiem, w niektórych miastach już w tym roku ograniczono liczbę klas pierwszych. Mniej miejsc będzie czekało na tegorocznych absolwentów gimnazjów m.in. w Gdańsku czy w Warszawie. – Nie wszyscy dostaną się do liceum lub technikum, które sobie wybiorą – mówi wprost Katarzyna Pienkowska ze stołecznego ratusza.

Samorządowcy podkreślają, że ograniczanie liczby miejsc w szkołach średnich w tym roku i brak dodatkowych klas w przyszłym roku nie wynika z ich złej woli, ale jest efektem ograniczeń związanych z bazą lokalową poszczególnych placówek. To przede wszystkim sprawa ograniczonej liczby sal gimnastycznych czy miejsc w pracowniach, w których odbywają się warsztaty dla uczniów szkół zawodowych. – Nie wykluczamy wprowadzenia dwuzmianowości i liczniejszych klas – mówi Katarzyna Pienkowska.

Mogą się też pojawić problemy z zapewnieniem odpowiedniej kadry nauczycieli przedmiotów ogólnych, a także nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Podwójny rocznik w szkołach to dla samorządów również kłopot finansowy. – Na remont pomieszczeń, meble, dodatkowe pracownie dydaktyczne i zawodowe, zakup dodatkowych pomocy i sprzętu dydaktycznego, według wstępnych szacunków będziemy potrzebować co najmniej 10 mln zł – mówi Maja Wysocka. Z większymi wydatkami liczy się też Warszawa. Szacunkowej kwoty jeszcze nie ma.

Nie we wszystkich miastach na absolwentów czekają dramatyczne problemy z rekrutacją. Lepsza sytuacja jest tam, gdzie od lat zmniejsza się liczba mieszkańców, np. w Katowicach. – Szkoły ponadpodstawowe mają wystarczająco miejsc na przyjęcie tzw. podwójnego rocznika – zapewnia Grażyna Burek z UM w Katowicach. Powodem są właśnie coraz mniej liczne roczniki. Jej zdaniem miejsca znajdą się nawet dla osób mieszkających poza Katowicami.

Krzysztof Baszczyński - wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

Uspokajający ton listu Anny Zalewskiej niewątpliwie świadczy o tym, że minister edukacji nie wie, co mówi. Wrzesień 2019 r. będzie początkiem trwającego kilka lat bałaganu w polskich szkołach. Pamiętajmy, że w tym samym czasie w jednej szkole uczniowie będą się kształcili w różnych cyklach, a także na podstawie odmiennych programów. To jednak tylko część problemów. Szkoły nie są z gumy – część uczniów nie dostanie się do wymarzonych liceów i będzie zmuszona rozpocząć kształcenie w szkołach branżowych. Może to uderzyć zwłaszcza w zdolnych uczniów z prowincji, którzy ukończą kiepskie szkoły i przez to gorzej wypadną na końcowych egzaminach.

Samorządy powoli przygotowują się do przyjęcia do szkół średnich we wrześniu 2019 r. podwójnego rocznika absolwentów. Będzie to ponad 772 tys. osób – zarówno tych, które ukończyły gimnazjum, jak i pierwszych absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych. Obecnie w szkołach średnich uczy się 350 tys. osób. I wszystko wskazuje na to, że mimo wielomilionowych nakładów na dostosowanie szkół średnich do wymogów reformy, zabraknie miejsc w najlepszych placówkach. – Szkoły nie są z gumy – podkreślają samorządowcy.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami