fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Dom biskupa, który pomógł w rozwodzie królowi na sprzedaż

Strutt
Latimer Manor, należący do biskupa Hugh Latimera, to jeden z najładniejszych zachowanych średniowiecznych dworów Anglii.

Posiadłość została wystawiona na sprzedaż za 2 miliony 995 tys. funtów czyli prawie 15 milionów złotych.

Dom biskupa z czasów Henryka VIII, który pomagał królowi w przeprowadzeniu rozwodu z pierwszą żoną Katarzyną Aragońską i poślubieniu Anny Boleyn - znajduje się we wsi West Kington w hrabstwie Wiltshire - niedaleko miasta Salisbury. Latimer był w tej wsi wikariuszem, zanim zdecydował się na protestancką konwersję. Za panowania królowej Marii Tudor został spalony na stosie w Oksfordzie przed Balliol College w 1555 roku - jako jeden z trzech męczenników oksfordzkich. Jest czczony jako męczennik Kościoła anglikańskiego.

XVI-wieczny dwór znajduje się na działce o powierzchni ponad 5 hektarów. Sam dom z ogrodem okala kamienny mur.

Przez kolejne stulecia dom był remontowany i zmieniany, ale zachował wiele oryginalnych elementów z czasów biskupa Latimera, m.in. drewniane drzwi wejściowe. Jedne z drzwi na pietrze też są oryginalne i pochodzą z 1615 roku.

W domu jest sześć sypialni, sala recepcyjna, trzy łazienki, duża jadalnia, dwa salony, kuchnia, pokój śniadaniowy, gabinet a nawet garderoba. Dużym atutem domu są wysokie pokoje, kamienne kominki oraz kamienne i drewniane podłogi. W jadalni okna zdobią witraże z emblematem czerwonej róży Lancasterów i białej róży Yorków.

Dom jest po gruntownym remoncie i ma nowoczesne łazienki i kanalizację oraz współczesną kuchnię. W sypialniach i salonach są działające kamienne kominki.

Wieś West Kington uważana jest za jedną z najładniejszych miejscowości w Wielkiej Brytanii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA