fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Zabytkowy dom siostry ostatniego cara Rosji na sprzedaż

materiały prasowe
Zabytkowy, XVIII-wieczny dwór stojący niedaleko królewskiego pałacu Hampton Court został wystawiony na sprzedaż za 6,5 mln funtów, czyli niemal 34 mln złotych.

Prestbury House znajduje się na terenie posiadłości Hampton Court, która od 1528 roku stanowi własność monarchów Anglii. Wzniesiono go w 1742 r. specjalnie jako rezydencję dla królewskiego ogrodnika. Jej najbardziej znamienitym rezydentem był Lancelota Capability Brown - architekt krajobrazu, ostatni z wielkich angielskich artystów XVIII wieku, i największy ogrodnik Anglii. Zaprojektował ponad 170 parków, z których wiele wciąż trwa.

Także jako biura oraz domu mieszkalnego dla służby i części rodziny używała Prestbury House księżniczka Ksenia Romanow, siostra ostatniego cara Rosji Mikołaja II. Kseni wraz z mężem i siedmiorgiem dzieci udało się uciec z Rosji w czasie rewolucji. Najpierw trafiła wraz z matką do Danii, rodzinnego kraju carowej Marii Fiodorowny, a następnie do Anglii, gdzie mieszkała dzięki uprzejmości kuzyna, króla Jerzego V. Księżniczka mieszkała w Wilderness House w latach 1937 - 1960.

Od 1881 roku Wilderness House i Prestbury House były używany jako rezydencje dla członków brytyjskiej rodziny królewskiej lub dla zasłużonych rodzinie osób.

Prestbury House, to okazała rezydencja wzniesiona z czerwonej cegły o powierzchni niemal 700 metrów kwadratowych. Na trzech kondygnacjach mieści osiem sypialni, pięć łazienek i cztery salony, a także dużą kuchnię i jadalnie, bibliotekę a w piwnicy pomieszczenie na wino oraz liczne pomieszczenia gospodarcze. Dom został gruntownie wyremontowany i unowocześniony, ale z zachowaniem wielu autentycznych elementów pierwotnego wystroju z połowy XVIII wieku.

Dom jest otoczony dużym, zadbanym ogrodem, który przylega do Bushy Park, drugiego pod względem wielkości spośród królewskich parków w Londynie i słynącego z żyjących w nim jeleni i danieli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA