Dlaczego złoty się nie umacnia

Polska waluta jest jedną z najtańszych na świecie. Główną przyczynę stanowi premia za ryzyko polityczne – mówi dyrektor w globalnym dziale analiz Fixed Income, Currencies & Commodities Deutsche Banku Robin Winkler.

Aktualizacja: 16.03.2018 11:33 Publikacja: 15.03.2018 20:11

Dlaczego złoty się nie umacnia

Foto: Adobe Stock

Rz: Jak dużą karierę zrobią kryptowaluty?

Nie staną się alternatywą dla tradycyjnych walut. Nie są wygodnym środkiem płatniczym, po części dlatego, że organy nadzoru coraz bardziej biorą ten rynek pod lupę. Realizacja transakcji kryptowalutami jest też zbyt niewygodna; trudno płacić nimi na co dzień. Kolejny problem polega na tym, że kryptowaluty nie są przydatne do przechowywania wartości, co jest istotną funkcją prawdziwej waluty. Większość walut jest stosunkowo stabilna, bo inflacja, przynajmniej w głównych krajach, waha się od -1 do +3 proc., co zapewnia pewną stabilność. Niestabilność kryptowalut jest za duża, nie jest to więc wiarygodna metoda przechowywania wartości.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację