fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Polacy w Norwegii zarobią więcej

123rf.com
Wzrosną wynagrodzenia minimalne w branży budowlanej w Norwegii. Pracownik wykwalifikowany zarobi co najmniej równowartość 88 zł/h.
Związek pracodawców oraz związki zawodowe doszły do porozumienia i zdecydowały o zwiększeniu płacy minimalnej w branży budowlanej. W Norwegii płacę minimalną mają zapewnioną pracownicy kilku sektorów: budownictwa, przemysłu stoczniowego, rolnictwa i ogrodnictwa oraz branży sprzątającej. Chociaż w ostatnich miesiącach najważniejsze wskaźniki gospodarki szły w dół, to płace pójdą nieznacznie w górę.

Motywacja, by zostać

Po podwyżce pracownik wykwalifikowany zarobi równowartość około 88 złotych na godzinę (poprzednio 85), pracownik niewykwalifikowany bez doświadczenia w zawodzie 79 złotych na godzinę (poprzednio 77), pracownik niewykwalifikowany z co najmniej rocznym doświadczeniem w zawodzie 83 złote na godzinę (poprzednio 80 złotych), a pracownik poniżej 18 roku życia 53 złote (poprzednio 51 złotych) - Stawki w branży budowlanej pójdą w górę o 2,4 proc. - mówi Aleksandra F. Eriksen, prezes zarządu firmy konsultingowej Polish Connection.
– To dobra wiadomość dla tysięcy Polaków zatrudnionych na norweskich budowach. Część z nich w ostatnich tygodniach zastanawiała się, czy nie wracać do kraju, być może podwyżka będzie dla nich czynnikiem motywującym do pozostania w Norwegii - podkreśla.

Podwyżka jeszcze w kwietniu?

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie nowe stawki zaczną obowiązywać. W norweskiej Państwowej Inspekcji Pracy uzyskaliśmy informację, iż zrzeszenie związków zawodowych Fellesforbundet skupiające blisko milion pracowników z branży budowlanej, przemysłu, rolnictwa i turystyki, ma w najbliższych dniach przesłać zlecenie podwyższenia stawek do odpowiedniego organu rządowego. Sekretarz Fellesforbundet Jan Ørnevik przewiduje, iż nowe stawki zostaną oficjalnie potwierdzone pod koniec kwietnia, ale pensje zostaną wyrównane od początku tego miesiąca.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA