fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

Jest nowy pomysł na prawicy - Dla Polski

tv.rp.pl
Dla Polski – tak się nazywa nowe stowarzyszenie, którego powstanie w czwartek ogłosili Adam Andruszkiewicz i Jarosław Porwich.

Posłowie Andruszkiewicz i Porwich, którzy obecnie są w kole poselskim Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego, zapowiedzieli w czwartek, że kongres założycielski nowej inicjatywy odbędzie się 19 maja w Warszawie.

Jak mówił w trakcie konferencji prasowej Andruszkiewicz, celem nowej siły politycznej jest m.in. aktywizacja młodego pokolenia w sferze publicznej. – Chcemy przełamać układ, który blokuje wymianę elit w Polsce – powiedział Andruszkiewicz. Stowarzyszenie Dla Polski ma też cele polityczne. To m.in. doprowadzenie do postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu oraz szerokie rozliczenia rządów PO-PSL. Andruszkiewicz zapowiedział też, że jego nowy projekt ma pomóc w mobilizacji wyborców przeciwko powrotowi rządów Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska. Na czwartkowej konferencji prasowej poseł Jarosław Porwich, który podobnie jak Andruszkiewicz dostał się do Sejmu z listy Kukiz'15, zapowiedział, że toczą się już rozmowy z kilkoma posłami, którzy mają zasilić nowy projekt.

Projekt może być w dłuższej perspektywie konkurencją dla niektórych sił na prawicy poza Prawem i Sprawiedliwością.

Andruszkiewicz w przeszłości był związany z Ruchem Narodowym, był też prezesem Młodzieży Wszechpolskiej. Niektórzy nasi rozmówcy z Sejmu wskazują, że nowy projekt polityczny może być próbą budowy organizacji podobnej właśnie do Młodzieży Wszechpolskiej, tylko w ramach konstelacji Kornela Morawieckiego, a w praktyce – Zjednoczonej Prawicy. Posłowie WiS głosują razem z Klubem PiS. Klub składa się zaś z byłych polityków ruchu Kukiz'15, do którego zalicza się zarówno Andruszkiewicz, jak i Porwich.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA