fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

II tura wyborów samorządowych: Frekwencja do 12 - 15,61 proc.

Fotorzepa, Robert Gardziński
649 miast i gmin wybiera 4 listopada swoich prezydentów, burmistrzów i wójtów. Lokale wyborcze będą otwarte od 7 do 21. PKW poinformowała, że frekwencja według stanu na godz. 12 wyniosła 15,61 proc.

Jak dotąd frekwencja jest najwyższa na Podkarpaciu (18,51 proc.), a najniższa w Lubuskiem (12,69 proc.).

II tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów odbywa się wszędzie tam, gdzie w I turze żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy oddanych w I turze głosów. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w pięciu miastach wojewódzkich: w Krakowie, Gdańsku, Kielcach, Olsztynie i Szczecinie.

Tam, gdzie doszło do II tury wyborcy otrzymają w lokalu wyborczym jedną kartę z dwoma nazwiskami kandydatów na prezydenta, burmistrza lub wójta. Aby głos był ważny należy postawić krzyżyk w kratce przy nazwisku jednego z kandydatów.

W miejscach, gdzie przed II turą jeden z kandydatów wycofał się, zmarł lub utracił prawo wyborcze, na karcie do głosowania znajdzie się tylko jedno nazwisko i dwie kratki - "Tak" i "Nie". Jeśli kandydat w takim głosowaniu nie uzyska ponad połowy głosów na "Tak" wówczas wójta lub burmistrza wybiera rada gminy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA