fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

Problemy z ePUAP. PKW: Wnioski mogły być złożone zbyt późno

AFP
Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej, problemy z potwierdzeniem wpisu do rejestru wyborców przez portal ePUAP wynikają z terminów nałożonych przez ustawodawcę.

Urzędy gmin miały trzy dni na decyzję w sprawie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców.

 

Polacy głosują. Obserwuj relację "Rzeczpospolitej"

Dziś pojawiły się informacje, że niektórzy wyborcy nie figurowali w spisach w miejscach, gdzie stale zamieszkują, mimo że złożyli stosowne wnioski.

Sędzia Krzysztof Strzelczyk, członek PKS, powiedział, że system ePUAP nie dawał możliwości załączenia dokumentów niezbędnych do przedłożenia wniosku o chęci wpisania się w rejestrze wyborców. Dotyczyło to osób chcących głosować w miejscu faktycznego zamieszkania, a nie stałego zameldowania.

W opinii PKW, jest to problem ustawodawcy, który przewidział tak krótkie terminy, w związku z czym gminy nie były w stanie w tak krótkim czasie zweryfikować tych wniosków. - Postulat do ustawodawcy ewentualnie na przyszłość, by wydłużyć terminy - powiedział Krzysztof Strzelczyk. - Jeśli ktoś zostawiał na ostatnią chwilę kwestię dopisania do spisu wyborców, to teraz musi ponosić takie konsekwencje - dodał.

Jak wyjaśniała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, jeśli wyborca otrzymał pozytywną decyzję o wpisie do rejestru wyborców, powinien się w nim znaleźć. Dodała, że zdarza się, że ktoś został pominięty w spisie. Pietrzak tłumaczyła jednak, że w urzędach cały czas dyżurują pracownicy ewidencji ludności, którzy muszą wyjaśniać tego typu sytuacje. - W takim przypadku członek komisji wyborczej ma obowiązek zadzwonić do urzędu, by zweryfikować sytuację - powiedziała Pietrzak i dodała, że jeżeli pracownik urzędu potwierdzi, że osoba powinna się znaleźć w spisie, a tylko omyłkowo nie została wpisana, to komisja wówczas dopisuje ją do spisu na oddzielnym formularzu.

Urzędy miały trzy dni na wydanie decyzji po złożeniu wniosku o wpis. Jeśli dokumenty zostały odrzucone, można zaskarżyć decyzję do sądu rejonowego - podaje Polskie Radio. 

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA