fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Wojewoda żąda przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej?

Adrian Czubak w momencie powołania na stanowisko wojewody przez ówczesną premier Beatę Szydło.
Wikimedia Commons, domena publiczna, Kancelaria Premiera
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miejscowości na Opolszczyźnie otrzymali dziś pismo wysłane z upoważnienia wojewody Adriana Czubaka, z informacją w sprawie udostępnienia spisu wyborców w ramach przygotowań do korespondencyjnych wyborów prezydenckich.

Podpisana pod nim szefowa Oddziału Nadzoru i Redakcji Dziennika Urzędowego Województwa Opolskiego uprzedza, że wkrótce otrzymają oni polecenie przekazania Poczcie Polskiej spisu wyborców.

Czytaj także:

Sasin: Karty do głosowania drukowane, Senat przekracza misję

Polecenie takie miałoby dotrzeć "w najbliższych godzinach"  za pośrednictwem platformy ePuap, zaś termin udostępnienia spisu wyborców mija 23 kwietnia o godzinie 15.00, w ramach przygotowań do korespondencyjnych wyborów prezydenckich.

Jak pisze RMF FM, gdyby wojewoda takie polecenie wydał, działałby poza prawem, bo tego typu postępowania nie przewiduje ani Kodeks wyborczy, ani opracowywany przez Senat projekt ustawy o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym.

Obecnie listy wyborców są przechowywane przez urzędy gmin. Występują w dwóch egzemplarzach, przed wyborami są aktualizowane i jeden z nich przekazywany jest do odpowiedniej komisji wyborczej.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wojewoda nie ma prawa żądać takich spisów, tym bardziej z rygorem dostarczenia ich do wyznaczonej godziny.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA