fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Sondaż: Bojkot wyborów prezydenckich służy Andrzejowi Dudzie

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Andrzej Duda nie ma rezerw w elektoratach innych kandydatów oprócz Krzysztofa Bosaka. Ale jeśli przekroczy 50 proc. w I turze, może się tym nie martwić.

Według sondażu IBRIS, przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", Władysław Kosiniak-Kamysz zbiera najwyższy odsetek wyborców, którzy zagłosowaliby na niego, gdyby ich „kandydat pierwszego wyboru" się wycofał. Druga jest Małgorzata Kidawa-Błońska z 10,8 proc., a obecnie urzędujący prezydent dopiero trzeci, z 5 proc.

Wybory w sierpniu czy w maju?

Termin wyborów nadal nie jest znany. Kluczowe mogą być decyzje, które podejmie Senat.


Kluczowa dla terminu wyborów może być decyzja Senatu kontrolowanego przez opozycję. Porozumienie Jarosława Gowina jest bowiem gotowe poprzeć poprawkę, która zakłada długie vacatio legis ustawy wprowadzającej głosowanie korespondencyjne. Wszystko zależy od strategii opozycji, która ma w izbie wyższej większość. Kluczowe głosowanie odbędzie się dopiero 5–6 maja w Senacie, a później w Sejmie. Do końca więc losy wyborów będą się ważyć. PiS chce ich organizacji nawet 23 maja – w formie powszechnego głosowania korespondencyjnego.


Kandydaci opozycji zastanawiają się nad strategiami. Wspólnej raczej nie będzie. A z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" wynika, że 40,2 proc ankietowanych nie popiera apelu o bojkot. Aż 24 proc. nie ma zdania w tej sprawie.


– Trzeba podkreślić, że mówimy o pierwszej turze – wyjaśnia Marcin Duma, szef IBRIS. – Widać, że źródłem głosów dla Andrzeja Dudy jest tylko Konfederacja, a strona opozycyjna ma nieskrępowane możliwości przepływu elektoratu.

Wygląda więc na to, że wyborcom kandydatów opozycyjnych jest znacznie łatwiej sobie wyobrazić głosowanie na kogoś innego niż pierwotnie wybrany kandydat. Można więc wyodrębnić dwa moduły wyborcze: opozycyjny oraz prawicowy (PiS i Konfederacja). – To pokazuje także, dlaczego Kosiniak-Kamysz jest tam, gdzie jest, czyli w wielu sondażach na drugim miejscu – uważa szef IBRIS. – Połowa wyborców Kidawy-Błońskiej dopuszcza głosowanie na kandydata ludowców. To także dowód na pracę, jaką wykonał kandydat PSL.

Według niektórych obecnych sondaży Andrzej Duda może jednak liczyć na poparcie ponad 50 proc. głosujących w pierwszej turze. Wezwanie do bojkotu, które rzuciła kandydatka KO, jeszcze bardziej by szanse prezydenta wzmocniło (wykres, str. 1). Na razie nie wiadomo jeszcze ani kiedy dokładnie będą wybory, ani w jakiej odbędą się formule, nie można więc określić przewidywanej frekwencji.

– Pytanie sondażu o bojkot pokazuje, że najbardziej pozytywnie reagują na to hasło wyborcy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – mówi Duma. – nawoływanie do bojkotu obniża więc jej szanse na bycie drugą, a nawet trzecią czy czwartą. Stratedzy PO muszą przemyśleć tę strategię.

Szef IBRIS podkreśla też, że jeśli analizować to, co myślą wyborcy o bojkocie, według tego, jak głosowali w 2019 r., widać, że wezwania do bojkotu korzystne są dla obecnego prezydenta i dla PiS.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA