Zgodnie z artykułem 104 Kodeksu wyborczego kampania wyborcza kończy się na 24 godziny przed dniem głosowania.
W czasie tzw. ciszy wyborczej, która następuje po zakończeniu kampanii wyborczej zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, ani rozpowszechniać materiałów wyborczych - pod groźbą grzywny.
W czasie ciszy wyborczej - w szczególności - zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów, lub wyniki sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna od 500 tys. do miliona złotych.
Cisza wyborcza - co podkreśla PKW - obowiązuje również w internecie.
Zabronione jest także prowadzenie agitacji wyborczej w lokalach wyborczych - jako agitacja może być potraktowane m.in. eksponowanie przez wyborcę znaków, symboli czy haseł łączonych z komitetami wyborczymi startującymi w wyborach.
Cisza wyborcza nie obowiązuje we wszystkich państwach demokratycznych - nie ma jej m.in. w USA gdzie agitacja prowadzona jest również w dniu wyborów. W niektórych państwach (np. Bułgarii czy na Węgrzech) sądy uznały, że zakaz publikacji sondazy wyborczych w czasie ciszy wyborczej jest niezgodny z konstytucją zapewniającą wolność słowa.