fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Czym jest cisza wyborcza?

YouTube
Od północy 12 października aż do momentu zamknięcia lokali wyborczych 13 października na terenie całej Polski obowiązywać będzie cisza wyborcza w związku z wyborami parlamentarnymi do Sejmu i Senatu.

Zgodnie z artykułem 104 Kodeksu wyborczego kampania wyborcza kończy się na 24 godziny przed dniem głosowania.

W czasie tzw. ciszy wyborczej, która następuje po zakończeniu kampanii wyborczej zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, ani rozpowszechniać materiałów wyborczych - pod groźbą grzywny.

W czasie ciszy wyborczej - w szczególności - zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów, lub wyniki sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna od 500 tys. do miliona złotych.

Cisza wyborcza - co podkreśla PKW - obowiązuje również w internecie.

Zabronione jest także prowadzenie agitacji wyborczej w lokalach wyborczych - jako agitacja może być potraktowane m.in. eksponowanie przez wyborcę znaków, symboli czy haseł łączonych z komitetami wyborczymi startującymi w wyborach.

Cisza wyborcza nie obowiązuje we wszystkich państwach demokratycznych - nie ma jej m.in. w USA gdzie agitacja prowadzona jest również w dniu wyborów. W niektórych państwach (np. Bułgarii czy na Węgrzech) sądy uznały, że zakaz publikacji sondazy wyborczych w czasie ciszy wyborczej jest niezgodny z konstytucją zapewniającą wolność słowa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA