fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Ile wynosi próg wyborczy w wyborach do Sejmu?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zgodnie z konstytucją wybory do Sejmu Rzeczypospolitej to tzw. wybory pięcioprzymiotnikowe - bezpośrednie, równe, tajne, powszechne i proporcjonalne. W związku z tą ostatnią cechą, aby uniknąć nadmiernego rozdrobnienia parlamentu, które utrudniałoby sformowanie rządu po wyborach, od wyborów z 1993 roku w Polsce obowiązuje tzw. próg wyborczy.

Próg wyborczy wyznacza odsetek głosów, jaki w skali całego kraju musi przekroczyć dana lista, aby brać udział w podziale mandatów. Listy, które nie przekroczą progu w skali całego kraju nie biorą udziału w podziale mandatów w żadnym okręgu, nawet jeżeli w którymś z okręgów zdobyły większy odsetek głosów niż wynosi próg wyborczy.

W wyborach do Sejmu próg wyborczy wynosi 5 proc. głosów w przypadku komitetów wyborczych i komitetów wyborczych wyborców.

W przypadku koalicyjnych komitetów wyborczych próg wyborczy wynosi 8 proc.

Z obowiązku przekroczenia progu wyborczego zwolnione są jedynie komitety wyborcze wyborców mniejszości narodowych i etnicznych. W latach 1993-2015 w wyborach startował mający taki charakter komitet Mniejszości Niemieckiej.

Dodatkowo komitety wyborcze, które przekroczą 3-procentowy próg wyborczy biorą udział w podziale subwencji budżetowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA