fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wszystko o PIT

Roczne rozliczenie PIT a ulga na dziecko urodzone w trakcie roku

Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.
materiały prasowe
Wiele problemów sprawia rozliczenie ulgi na jedynaka i dziecko urodzone w trakcie roku.

Rz: Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Grzegorz Grochowina: Przysługuje ona tylko podatnikom rozliczającym się według skali, czyli stawek 18 i 32 proc. PIT. Oznacza to, że preferencję można wykazać tylko w zeznaniach PIT-36 (działalność gospodarcza opodatkowana według skali) i PIT-37 (wykazuje się w nim m.in. dochody ze stosunku pracy i emerytur). Prawo do odpisu nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy wybrali stawkę liniową i składają PIT-36L albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych rozliczany w PIT-28.

O czym najczęściej zapominają rodzice?

Rodzice jedynaków często zapominają, że ich obowiązuje kryterium dochodowe i ich łączne zarobki nie mogą przekroczyć 112 tys. zł rocznie. Często rodzice nie kompensują ze sobą np. dochodów z pracy i z inwestycji giełdowych, które wykazuje się w osobnych zeznaniach, ale wlicza łącznie do limitu. Dochód nie ma natomiast znaczenia, jeśli w trakcie roku w rodzinie urodziło się drugie dziecko.

Jak rozliczyć ulgę na dziecko urodzone w 2016 r.?

Częstym błędem jest odliczanie rocznej kwoty ulgi na dziecko, które przyszło na świat w trakcie roku. W takiej sytuacji odpis przysługuje, począwszy od miesiąca narodzin, nawet gdy jest to ostatni dzień miesiąca. Czyli jeśli dziecko urodziło się np. 30 kwietnia 2016 r., to ulga przysługuje za dziewięć miesięcy 2016 r., łącznie z kwietniem. Podobnie jest, gdy dorosłe dziecko kończy w trakcie roku naukę lub ma 25. urodziny. Wówczas też przysługuje odliczenie za poszczególne miesiące.

Wielu rodziców korzysta z ulgi na dorosłe dzieci. Na co powinni uważać?

W tym przypadku obowiązuje kryterium dochodowe odnoszące się do zarobków pełnoletniego dziecka. Nie może ono zarobić w trakcie roku więcej niż 3089 zł, inaczej rodzic w ogóle traci prawo do ulgi. Według organów podatkowych do limitu wlicza się również zarobki, które dziecko uzyskało za granicą. Nawet jeśli dochody dziecka są zwolnione z opodatkowania w Polsce ze względu na obowiązującą w rozliczeniu z danym krajem metodę unikania podwójnego opodatkowania – wyłączenia z progresją.

Jak powinni się rozliczyć rodzice po rozwodzie?

W takich przypadkach problemy wynikają z braku porozumienia między rodzicami. Zgodnie z przepisami obojgu przysługuje wspólna kwota ulgi na dziecko. Mogą podzielić się nią w dowolny sposób, np. po połowie lub ustalić, że jedno z nich odlicza całość. W praktyce często się zdarza, że jeden z rodziców odlicza 100 proc. ulgi, a drugi też 100 proc. lub 50 proc. Wówczas dochodzi do podwójnego odliczenia i urząd wzywa rodziców do złożenia korekty zeznania i dopłaty podatku. Zdarza się również, że jeden z rodziców, który nie korzystał wcześniej z ulgi, składa korektę zeznań za poprzednie lata, w której wykazuje 50 proc. odpisu. Oznacza to także konieczność skorygowania PIT przez drugiego z rodziców.

A co z władzą rodzicielską?

W ostatnim czasie organy podatkowe i sądy prezentują stanowisko, że do odliczenia nie wystarczy posiadanie władzy rodzicielskiej. Konieczne jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, czyli kontakt z dzieckiem, dbanie o jego utrzymanie i potrzeby. Ulga ma być wsparciem dla rodziców, którzy faktycznie łożą na dziecko. To do podatnika należy jednak udowodnienie, że wykonuje władzę rodzicielską.

—rozmawiała Monika Pogroszewska

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA