fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Jan Olszewski spoczął na Powązkach

Fotorzepa, Robert Gardziński
Jan Olszewski, były premier III RP, spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Olszewski zmarł 7 lutego w Warszawie. Miał 88 lat.

Wcześniej trumna z ciałem premiera Olszewskiego została wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej do Archikatedry Św. Jana Chrzciciela.

Tam o godzinie 11 rozpoczęła się uroczysta msza żałobna. Przewodniczy jej biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janoch.

Mszę rozpoczęło odśpiewanie hymnu Polski. Biskup odczytał listy kondolencyjne od arcybiskupów prymasa Wojciecha Polaka, Kazimierza Nycza i Stanisława Gądeckiego.

"Uczciwość, wierność swoim poglądom i najwyższym wartościom, troska o dobro i godność każdego człowieka oraz wrażliwość na ludzką krzywdę czyniły go godnym podziwu i uznania" - napisał prymas Polak.

Czytaj także: Jan Olszewski - dobry i sprawiedliwy prawnik

"Prawda przyświecała mu gdy zdecydował się jako premier, że należy rozliczyć się z historią" - napisał abp Gądecki.

"Odszedł wielki człowiek, powszechnie uznawany mecenas, kompetentny i propaństwowy polityk, człowiek o jasnych i konsekwentnych poglądach" - napisał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Homilię wygłosił ks. bp Antoni Dydycz.

Zmarłego premiera żegnali jego bliscy, prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, członkowie rządu, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie i senatorowie.

W Archikatedrze zmarłego premiera pożegnali m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i Antoni Macierewicz.

Po mszy kondukt żałobny przeszedł pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie Jana Olszewskiego pożegnali weterani i działacze opozycji antykomunistycznej.

Głos w ich imieniu zabrał  Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Był i pozostanie na zawsze dla milionów Polaków drogowskazem pokazującym, jak mamy kochać naszą umiłowaną Ojczyznę - mówił. - Żegnaj żołnierzu niezłomny, premierze rządu RP. Niech Ci ziemia polska, którą tak gorąco ukochałeś i na której tylu naszych braci i sióstr poległo, lekką będzie. Cześć ci i chwała.

Po uroczystościach pod pomnikiem Powstania Warszawskiego kondukt żałobny wyruszył na Powązki, gdzie trumnę z premierem złożono do grobu ok. godziny 16.

Początek uroczystości pogrzebowych na Cmentarzu Wojskowym  zaplanowany jest na godz. 14.45.

Były premier Jan Olszewski zmarł 7 lutego w Warszawie.

Źródło: rp.pl/ TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA