fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Dowódca rosyjskiej marynarki: Ćwiczenia Ocean Shield trwały tydzień dłużej niż planowano

FAndrey [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Flickr
Ćwiczenia rosyjskiej marynarki wojennej Ocean Shield 2019 trwały prawie tydzień dłużej niż pierwotnie oczekiwano - powiedział dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Nikołaj Jewmenow w wywiadzie dla dziennika rosyjskiej armii "Krasnaja Zwiezda". Wyjaśnił, że harmonogram musiał zostać zmieniony z powodu pogody i reakcji NATO.

- Ćwiczenia Ocean Shield 2019 miały odbyć się w dniach 1-9 sierpnia. Ale warunki, w których miały one miejsce, w tym pogoda w okolicy i reakcja sojuszniczych sił morskich NATO na nasze operacje, wymusiły przedłużenie tego czasu - powiedział Jewmenow. Dodał, że "wszystkie strategiczne zadania w trakcie ćwiczeń zostały rozwiązane".

- Wynik pokazał, że w trakcie ćwiczenia Ocean Shield 2019 byliśmy przygotowani na zmiany sytuacji - powiedział dowódca rosyjskiej floty.

W ćwiczeniach, według agencji TASS, wzięło udział około 70 okrętów, łodzi i jednostek transportowych, a także 58 samolotów rosyjskiej marynarki wojennej i sił powietrznych. Jewmenow powiedział, że ćwiczenia odbyły się na Morzu Barentsa, Morzu Norweskim, Morzu Północnym, Bałtyku i Morzu Śródziemnym oraz na Oceanie Atlantyckim.

Wcześniej biuro prasowe Floty Bałtyckiej informowało, że w trakcie ćwiczeń "okręty szturmowe skutecznie odparły fikcyjne ataki powietrzne". Poinformowano, że w ćwiczenia wzięły udział okręty desantowe "Korolow", "Aleksander Szabalin" i "Mińsk".

W ubiegłym roku ćwiczenia Ocean Shield odbyły się po raz pierwszy na Morzu Śródziemnym. W dniach 1-8 września 2018 r. w manewrach wzięło udział 26 okrętów, dwa okręty podwodne i 34 samoloty rosyjskiej marynarki wojennej i sił powietrznych.

Minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział, że ćwiczenia Ocean Shield, organizowane na dużą skalę i z zaangażowaniem sił powietrznych, będą kontynuowane.

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA