fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Putin poinformował Asada o tym, co ustalił w sprawie Syrii

AFP
Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował telefonicznie prezydenta Syrii Baszara el-Asada o treści porozumienia (memorandum of understanding) podpisanego w wyniku rozmów z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

- Z inicjatywy strony rosyjskiej, Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Syryjskiej Republiki Arabskiej, Baszarem el-Asadem - poinformował Pieskow.

- Głowa rosyjskiego państwa poinformowała (...) o wynikach spotkania z Erdoganem, które trwało sześć godzin. Wskazał również na główne punkty porozumienia zatwierdzonego w wyniku spotkania - dodał rzecznik Kremla.

Pieskow mówił też, że rosyjski przywódca podkreślał, iż głównym celem jest przywrócenie integralności terytorialnej Syrii i kontynuowanie politycznych wysiłków, w celu zakończenia wojny domowej w tym kraju.

Rzecznik Kremla poinformował, że Asad "poparł decyzje podjęte w wyniku rozmów (Putina z Erdoganem)". - Prezydent el-Asad podziękował Władimirowi Putinowi i wyraził swoje pełne poparcie dla wyników rozmów oraz stwierdził, że jest gotowy wysłać syryjską straż graniczną na granicę (Syrii z Turcją), wraz z rosyjską żandarmerią wojskową - dodał.

Spotkanie Putina z Erdoganem dotyczyło operacji "Źródło pokoju" prowadzonej przez Turcję w Syrii od kilkunastu dni. Działania Turcji wymierzone są w bojowników kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG), których Turcja uważa za terrorystów. YPG były sojusznikiem USA w walce z dżihadystami z Daesh.

W wyniku porozumienia zawartego przez Putina z Erdoganem - jak podaje TASS - od 23 października na granicy Syrii z Turcją pojawi się rosyjska żandarmeria wojskowa i syryjska straż graniczna, które będą monitorować czy kurdyjscy bojownicy wycofali się z tworzonej przez Turcję, 30-kilometrowej, strefy bezpieczeństwa. W strefie bezpieczeństwa mają też pojawić się rosyjsko-tureckie patrole.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA