fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Macron, Merkel i Johnson chcą rozmawiać z Erdoganem o Syrii

AFP/TURKISH PRESIDENTIAL PRESS OFFICE
Unia Europejska sceptycznie odnosi się do zawieszenia broni w północnej Syrii, a Donald Tusk nazwał je „żądaniem kapitulacji od Kurdów”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek, że wraz z przywódcami Niemiec i Wielkiej Brytanii wkrótce spotka się z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, aby rozmawiać na temat ofensywy wojskowej Ankary w Syrii.

Macron zapowiedział, że wykorzysta grudniowy szczyt NATO w Londynie, aby przedyskutować z prezydentem Turcji operację przeciwko siłom kurdyjskim.

Oświadczenie zostało wydane podczas szczytu przywódców UE w Brukseli, gdzie wcześniej ogłoszono nowy projekt porozumienia z Wielką Brytanią ws. brexitu.

Komentując zawarte wcześniej porozumienie, osiągnięte podczas negocjacji Turcji ze Stanami Zjednoczonymi, szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że nie jest to prawdziwe zawieszenie broni.

- Sytuacja jest dość oczywista. To tak zwane „zawieszenie broni” nie jest tym, czego się spodziewaliśmy. W rzeczywistości nie jest zawieszeniem broni, jest żądaniem kapitulacji od Kurdów - powiedział dziennikarzom.

Reporterzy zachodnich agencji donosili, że mimo 120-godzinnego zawieszenia broni na północnym wschodzie Syrii toczyły się walki.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA