fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Kurdowie: Cywile stworzą żywą tarczę na granicy z Turcją

AFP
Kino Gabriel, regionalny dowódca i rzecznik Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), tworzonych głównie przez kurdyjskie milicje YPG (Powszechne Jednostki Ochrony) oświadczył, że mieszkańcy kontrolowanych przez Kurdów terenów w północno-wschodniej Syrii stworzą "żywą tarczę" na pograniczu w przypadku rozpoczęcia przez Turcję ofensywy na tereny kontrolowane przez SDF.

Gabriel podkreślił, że w najlepszym interesie Wielkiej Brytanii i innych państw UE powinno być wywieranie nacisku na Turcję, aby ta nie zaatakowała północnej Syrii.

Turcja gromadzi wojsko na granicy z Syrią i zapowiada rychłe rozpoczęcie ofensywy, której celem ma być stworzenie "bezpiecznej strefy" w północnej Syrii, gdzie mogliby wrócić syryjscy uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w Turcji. Turcja ma rozpocząć ofensywę w związku z wycofaniem przez USA swoich żołnierzy z terenów, które mają być jej celem.

YPG są uważane przez Turcję za jednostki terrorystyczne, przedłużenie zdelegalizowanej w Turcji i uznanej za terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu. SDF były jednocześnie sojusznikami USA w walce z dżihadystami z Daesh w Syrii.

Gabriel ostrzega, że plany Turcji grożą wybuchem "poważnej wojny" w regionie i kryzysu humanitarnego. Zaznacza przy tym, że Kurdowie mogą nie być w stanie - po ataku Turcji - ponosić dalszej odpowiedzialności za ok. 70 tys. członków Daesh i ich rodzin przebywających w zarządzanych obecnie przez nich więzieniach.

Przedstawiciel SDF apeluje, by nie ufać Turkom. - Widzimy i cały świat widzi obecny stan demokracji w Turcji i nie spodziewamy się niczego innego w Syrii - mówi.

Jednocześnie Gabriel zapowiada, że lokalni mieszkańcy zmierzają w pobliże granicy z Turcją, na której zamierzają wystąpić w roli "żywych tarcz".

- Każdy przygotowuje się do przyszłych działań - dodaje.

Gabriel radzi jednocześnie cywilom, by zadbali o swoje bezpieczeństwo i zaufali Syryjskim Siłom Demokratycznym, które będą ich bronić.

Przedstawiciel SDF przypomina też, że formacja ta poświęciła wiele w walkach z Daesh i "hańbą dla świata będzie zmarnowanie wszystkich tych poświęceń i starań tylko po to, aby stworzyć Turcji możliwość do inwazji".

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA