fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Turecka agencja: Kurdowie w Syrii uzbrajają dzieci

AFP
Turecka agencja prasowa Anatolia powołując się na źródłach w siłach bezpieczeństwa informuje, że kurdyjskie Powszechne Jednostki Ochrony (YPG), milicje działające w północnej Syrii tworzące trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) mając problem ze znalezieniem nowych rekrutów wcielają w swoje szeregi dzieci i młodzież.

Kurdowie z SDF, sojusznicy USA w walce z Daesh, którzy odegrali kluczową rolę w wyzwoleniu północnej Syrii opanowanej przez dżihadystów z samozwańczego kalifatu, przez Turków uważani są za zagrożenie. Według Ankary YPG tworzące SDF to przedłużenie separatystycznej, uznanej za organizację terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Turcja od początku roku zapowiada ofensywę przeciwko Kurdom przy granicy Turcji z Syrią, ale jak dotąd nie doszło do niej m.in. ze względu na obecność żołnierzy USA w tym regionie.

Teraz Agencja Anatolia, powołując się na pragnącego zachować anonimowość informatora twierdzi, że YPG "stworzyły specjalną jednostkę w północnej Syrii, która szuka dzieci i nastolatków, aby powołać je pod broń".

Informator twierdzi, że YPG w rejonie Al-Hasaki wcieliły w swoje szeregi "co najmniej jednego młodego człowieka z każdego domu".

Agencja Anatolia pisze, że młodzi ludzie są następnie "odurzani narkotykami, zachęcani do samobójczych ataków i wysyłani do walki na pierwszą linię frontu". YPG ma też uniemożliwiać rodzicom wcielonych w swoje szeregi dzieci kontaktów z nimi.

Turecka agencja, powołując się na "źródła lokalne" twierdzi też, że mieszkańcy regionów Syrii, w których dominuje SDF chcieliby "oczyszczenia tych regionów z terrorystów" i "czekają na pomoc Turcji w tej kwestii".

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA