fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Lepsze pouczenia dla stron procesu cywilnego będą za rok

Fotorzepa, Michał Walczak
Powinny być gotowe do 5 sierpnia 2020 r. – tyle czasu ma Minister Sprawiedliwości na przygotowanie komunikatywnych pouczeń, których sądy udzielają stronom na piśmie w toku postępowania cywilnego. Resort Zbigniewa Ziobry zapewnia, że podjął już działania w celu ustandaryzowania pouczeń.

Zgodnie z dyspozycją nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r. minister sprawiedliwości ma określić rozporządzeniem "wzory pouczeń, których udzielania na piśmie wymaga kodeks, mając na względzie konieczność zapewnienia komunikatywności przekazu". W sierpniu zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zapytał Ministerstwo o informację na jakim etapie są prace legislacyjne nad rozporządzeniem, a także o zajęcie stanowiska co do zasadności zawarcia w przewidzianych w tym rozporządzeniu pouczeniach informacji o wymaganej przez Kodeks postępowania cywilnego ilości odpisów składanych pism procesowych. RPO zwrócił uwagę na problem: Polska przegrywa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, bo sądy nie udzielają odpowiednich pouczeń obywatelom, którzy wytoczyli procesy cywilne - a nie mieli adwokata.

Odpowiedź w tej sprawie przysłał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jak wyjaśnił, nie zostały jeszcze ostatecznie określone szczegółowe elementy projektowanych wzorów pouczeń (w tym informacji o wymaganej ilości odpisów), trwają właśnie prace koncepcyjne nad ich projektem.

- Powinny być zredagowane w sposób bardziej zrozumiały niż dotychczas (przede wszystkim dla osób niebędących prawnikami), dlatego planowana jest w tym zakresie współpraca z jednostkami naukowymi zajmującymi się dostosowaniem języków fachowych (w tym przypadku języka prawniczego) do aparatu pojęciowego przeciętnego Polaka - napisała wiceminister Warchoł.

Dodał, że pouczenia te zostaną zamieszczone również na stronie internetowej MS wraz z ich urzędowymi tłumaczeniami na najczęściej wykorzystywane  w obrocie języki obce. Pozwoli to na uniknięcie wydatków na każdorazowe tłumaczenie dokumentów w sprawach z elementem zagranicznym.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA