fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Ile zarabiają absolwenci prawa

Adobe Stock
Wysokość zarobków po studiach prawniczych zależy od doświadczenia zawodowego absolwenta i renomy uczelni – pokazują dane MNiSW.

Pensję w wysokości 5289,71 zł brutto absolwent prawa jest w stanie uzyskać rok po dyplomie – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki czwartej edycji Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych (ELA). Tyle zarabiają przeciętnie osoby, które ukończyły zaoczne prawo na Uniwersytecie SWPS.

Wśród absolwentów studiów prawniczych ukończonych w trybie stacjonarnym najlepiej zarabiają ci z Uniwersytetu Warszawskiego – 4280,70 zł. Różnica aż tysiąca złotych w zarobkach między tymi uczelniami to efekt tego, że zaledwie 24 absolwentów nauk prawnych miało doświadczenie w pracy etatowej w zawodzie, podczas gdy wśród absolwentów SWPS pracowało aż 70 proc.

Z kolei najniższe pensje dostają osoby, które ukończyły prawo w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Absolwent tej uczelni zarabia przeciętnie 1080,56 zł, także znacznie poniżej przeciętnej pensji dla kierunku nauk prawnych (2669,66 zł).

Niezależnie od wysokości zarobków dyplom ukończenia studiów wyższych jest wciąż znacznym ułatwieniem w szukaniu pracy.

– Przeciętny okres szukania pracy osoby po studiach wynosi od dwóch tygodni do pięciu miesięcy – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– Zauważamy, że wśród prawników bezrobocie pojawia się między 41. a 45. miesiącem po studiach, kiedy kończą aplikacje – mówi dr hab. Mikołaj Jasiński – twórca ELA.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, na najwyższe pensje mogą liczyć informatycy – nawet 10,2 tys. zł brutto.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA