fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Urzędnik wypełni PIT tylko osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej

Adobe Stock
Zeznania wypełniane przez administrację skarbową wciąż będą dostępne tylko dla podatników nieprowadzących działalności gospodarczej.

W poniedziałek rząd przyjął projekt zmian w ustawach o PIT i podatku zryczałtowanym, zmierzający do rozbudowania systemu „Twój e-PIT". Ta działająca już usługa, polegająca na wstępnym wypełnianiu PIT przez urząd skarbowy, ma uwzględniać dane nie tylko uzyskane od podatników i płatników, ale też z innych rejestrów państwowych, w tym z bazy PESEL. Administracja skarbowa będzie się mogła od razu dowiedzieć np. o śmierci podatnika czy narodzinach jego dziecka (a co za tym idzie – prawie do ulgi na dziecko).

W rządowym komunikacie stwierdzono, że na razie – wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwa Finansów – usługa „Twój e-PIT" nie będzie odnosiła się do zeznań składanych przez przedsiębiorców. Zaznaczono jedynie, że MF pracuje nad koncepcją e-urzędu skarbowego, w ramach którego takie wstępnie wypełnione zeznanie może być dostępne.

W rozliczeniach 2018, gdy usługa „Twój e-PIT" była po raz pierwszy dostępna, skorzystało z niej ponad 6,8 mln podatników. Wpłynęło to na wzrost liczby zeznań składanych elektronicznie o 40 proc.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA