fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy urzędnik straci pracę

123RF
Członków korpusu jako przedstawicieli profesjonalnej i apolitycznej grupy zawodowej z założenia nie powinny dotykać zmiany na szczytach władzy. Jednak przepisy chronią ich stosunek pracy w ograniczonym zakresie.

W skład korpusu służby cywilnej wchodzą pracownicy służby cywilnej, czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz urzędnicy służby cywilnej, którzy zatrudnieni są na podstawie mianowania (art. 3 ustawy o służbie cywilnej, dalej usc). Większą stabilizację zatrudnienia ustawa zapewnia urzędnikom, gdyż wymienia enumeratywnie sytuacje, kiedy ich zwolnienie jest możliwe. Natomiast na temat rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami sc milczy. Są oni zatem w tym zakresie traktowani jak wszyscy inni pracownicy zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy (kp). I nie ma znaczenia, że pracują w sferze publicznej. Dla zakresu trwałości zatrudnienia bez znaczenia jest też stanowisko, jakie zajmuje dany członek korpusu służby cywilnej. Ważny jest tylko jego status.

Kiedy można zwolnić

To, że ustawa o służbie cywilnej wymienia sytuacje, w których możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy z urzędnikiem sc oznacza, że żaden inny powód nawet obiektywnie uzasadn...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA