- Osoba zatrudniona w ministerstwie na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy o pracę otrzymała od swojego przełożonego polecenie, w którym jej zdaniem dokonano wadliwej wykładni przepisów. Czy musi zawiadomić o tym przełożonego na piśmie?

Tak. W art. 77 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) zastrzeżono, że członek korpusu służby cywilnej (a więc nie tylko osoba zatrudniona na stanowisku urzędniczym na podstawie mianowania, ale także na podstawie umowy o pracę) ma obowiązek wykonywać polecenia służbowe przełożonych.

Jeżeli członek korpusu służby cywilnej jest przekonany, że polecenie jest niezgodne z prawem albo zawiera znamiona pomyłki, musi poinformować o tym przełożonego na piśmie. W razie pisemnego potwierdzenia polecenia trzeba je wykonać. Jeżeli jednak wykonanie polecenia prowadziłoby do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, członek korpusu służby cywilnej powinien powstrzymać się od jego realizacji, mimo potwierdzenia polecenia przez przełożonego. W takim przypadku należy niezwłocznie poinformować o tym dyrektora generalnego urzędu.

W przypadku opisanym w pytaniu trzeba zatem na piśmie zwrócić się do przełożonego o potwierdzenie budzącego wątpliwości polecenia – również w formie pisemnej. W razie otrzymania takiego potwierdzenia podwładny będzie musiał je wykonać, chyba że prowadziłoby to do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Niezrealizowanie polecenia przełożonego, mimo obowiązku jego wykonania, stanowi podstawę do odpowiedzialności dyscyplinarnej (art. 113 ust. 1 u.s.c.).

podstawa prawna:: art. 77, art. 113 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1111 ze zm.)