fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Najbardziej wpływowy przywódca UE? Dla Polaków Merkel

AFP
Tylko dla co piątego Polaka najbardziej wpływowym przywódca na forum państw UE jest premier Mateusz Morawiecki. Ponad połowa ankietowanych wskazała kanclerz Angelę Merkel - wynika z sondażu IBRiS dla Interii.

Ankietowani odpowiadali na pytanie "Kto jest Pana/i zdaniem najbardziej wpływowym przywódcą państwa na forum Unii Europejskiej?".

Na pierwszym miejscu znalazła się Angela Merkel - wskazało ją 55 proc. pytanych. Niemiecka kanclerz jest najbardziej wpływowym przywódcą głównie według mężczyzn, mieszkańców średnich miast, z wyższym wykształceniem, osób w wieku 30-39 lat.

Jeśli chodzi o preferencje polityczne, na Angelę Merkel wskazało 46 proc. wyborców PiS i 80 proc. wyborców PO.

Czytaj także: UE: Tandem Merkel - Macron już nie trzyma władzy

Na drugim miejscu, z wynikiem 21,4 proc., uplasował się Mateusz Morawiecki. Premiera wskazywały głównie kobiety, osoby w wieku 1-29 lat i powyżej 70., z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, mieszkańcy metropolii.

Na premiera oddało głos 38 proc. zwolenników PiS i 2 proc. wyborców PO.

Na ostatnim miejscu podium znalazł się Emmanuel Macron, na którego wskazało 7,1 pro. ankietowanych. Za najbardziej wpływowego polityka uważają go przede wszystkim kobiety, osoby w wieku 50-50 lat, z wykształceniem średnim, niepełnym wyższym i wyższym, mieszkańcy metropolii.

Ostatnim politykiem, który znalazł uznanie w oczach Polaków, jest Viktor Orban. Na węgierskiego premiera zagłosowało 2,7 proc. pytanych - głównie kobiety, mieszkańcy wsi, osoby w wieku 60-69 lat, z wykształceniem zasadniczym zawodowym i niepełnym średnim.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 12-13 lipca metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 osób.

Źródło: Interia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA