fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Sondaż: Brytyjczycy wzmocnią eurosceptyków w PE

AFP
Udział brytyjskich wyborców w następnych wyborach do PE wzmocni frakcje eurosceptyczne w Brukseli - wynika z projekcji wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego przygotowanej w oparciu o wyniki sondaży z poszczególnych krajów Unii.

W marcowym badaniu, w którym nie uwzględniono brytyjskich wyborców (Wielka Brytania miała wyjść z UE najpierw 29 marca, a potem 12 kwietnia lub 22 maja - przed wyborami do PE; ostatecznie jednak datę brexitu przesunięto na 31 października), frakcje eurosceptyczne w PE miały gromadzić 13 proc. wszystkich europosłów. Teraz, po uwzględnieniu Brytyjczyków, udział eurosceptyków w PE ma wzrosnąć do 14,3 proc.

Udział Wielkiej Brytanii w wyborach odbywających się w całej UE między 23 a 26 maja będzie oznaczać - jak wskazuje badanie - że Europa Narodów i Wolności, w skład której wchodzi Liga Matteo Salviniego, uzyska 8,3 proc. mandatów w PE, a nie - jak w prognozie z marca - 8,7 proc.

Lepsze wyniki uzyskają natomiast Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - grupa w skład której wchodzi PiS: w kwietniowym badaniu uzyskują oni 8,8 proc. miejsc, a nie 7,5 proc., jak w badaniu z marca. Do tej grupy wejdą brytyjscy torysi.

Z kolei Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej, w skład której wchodzi dziś Partia Niepodległości Wielkiej Brytanii, uzyskuje w kwietniowym badaniu 6 proc. mandatów, a nie - jak w marcu - 4,3 proc.

Największą frakcją w PE pozostanie Europejska Partia Ludowa, która uzyska 24 proc. mandatów (w marcu - 26,7 proc.).

Lewicowy Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim będzie drugą największą frakcją obsadzając 19,8 proc. miejsc w PE.

Jeśli Wielka Brytania weźmie udział w wyborach do PE, liczba miejsc w Parlamencie Europejskim nie zmniejszy się i będzie nadal wynosić 751 (a nie, jak po brexicie, 705).

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA