fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Rumunia rozpoczęła prezydencję w Unii Europejskiej

AFP
Rumunia jako ostatni kraj w Unii Europejskiej przewodniczy działaniom wspólnoty. Na wieczornej ceremonii w Bukareszcie pojawili szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tuski oraz szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Prezydencja Rumunii potrwa pół roku. Jest to okazja do promocji swojego kraju, jednak większość komentarzy dotyczyła problemów rządu w Bukareszcie.

Podczas przemówień przedstawiciele rumuńskiego rządu podkreślali, że z godnością będą wypełniać obowiązki, jakie będą teraz na nich spoczywać. Jednocześnie wykorzystano tę okazję, by przekazać europejskim elitom, że nie do końca rozumieją zmiany, które zachodzą w ich kraju.

- Jeśli chcemy być szanowani na świecie, musimy najpierw szanować się nawzajem i zdawać sobie sprawę, że każde z państw członkowskich ma wkład w wartość całej Unii - mówiła premier Viorica Dancila.

Do tej pory rząd w Bukareszcie był krytykowany w Brukseli za zmiany w sądownictwie i problemy z korupcją. Podczas swojego wczorajszego wystąpienia, wygłoszonego w całości w języku rumuńskim, szef Rady Europejskie Donald Tusk powiedział, że od rządu w Bukareszcie zależy, "czy dla Europy rumuńska polityka będzie dobrym przykładem, czy złowieszczym ostrzeżeniem".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA