fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Juncker o brexicie: Tragiczny moment

AFP
- Opuszczanie Unii przez Wielką Brytanię to tragiczny moment, to nie moment do świętowania - mówił przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

Juncker tuż przed szczytem, na którym przywódcy UE mają przyjąć umowę regulującą stosunki Unii z Wielką Brytanią po brexicie podkreślił, iż wynegocjowana umowa jest "najlepsza, jaka jest możliwa". - Jestem za tą umową - dodał.

Juncker dodał, że umowa jest korzystna dla UE i Wielkiej Brytanii. - Przykro mi patrzeć jak Wielka Brytania wychodzi z UE. Ale musimy zrobić co możemy, aby ten rozwód przebiegł tak spokojnie, jak to możliwe.

Przewodniczący KE zapewnił też, że Unia nie będzie chciała już modyfikować treści porozumienia.

- Moim zdaniem parlament Wielkiej Brytanii powinien je ratyfikować - dodał.

Umowa, wynegocjowana przez May, budzi kontrowersje w Wielkiej Brytanii. Głosowanie przeciwko umowie zapowiedziały Partia Pracy i wspierająca rząd May Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP). Sceptyczna wobec umowy jest też Szkocka Partia Narodowa, która prawdopodobnie zagłosuje przeciwko niej. Umowa budzi też kontrowersje w łonie samej Partii Konserwatywnej.

Odrzucenie umowy przez Izbę Gmin prawdopodobnie będzie oznaczać tzw. twardy brexit - czyli brexit bez porozumienia między Londynem a Brukselą.

Wielka Brytania wyjdzie z UE 29 marca 2019 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA