fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Australia: Rząd przegrał ważne głosowanie po raz pierwszy od 1941 r.

AFP
Australijski rząd po raz pierwszy od dziesięcioleci przegrał głosowanie w sprawie własnej ustawy w izbie niższej australijskiego parlamentu. Opozycja przeforsowała zmiany w prawie, które ułatwią leczenie na terytorium Australii uchodźców z obozów znajdujących się poza terytorium tego kraju.

Mniejszościowy rząd Scotta Morrisona opowiada się za prowadzoną przez poprzedników bardzo restrykcyjną, antyimigracyjną polityką.

Od 2013 roku Australia wysyła uchodźców docierających do tego kraju, do obozów znajdujących się na terytorium Nauru i Papui Nowej Gwinei. Zdaniem krytyków warunki panujące w tych obozach szkodzą przebywającym tam imigrantom - w tym również dzieciom.

Lekarze wielokrotnie alarmowali, że brak odpowiedniej infrastruktury medycznej na wyspach, na których znajdują się obozy, jest groźny dla zdrowia i życia imigrantów. ONZ określił z kolei te obozy mianem "nieludzkich".

Rząd Australii bronił swojej polityki podkreślając, że dzięki niej zniechęca imigrantów do podejmowania ryzykownej próby przeprawienia się drogą morską do Australii i krzyżuje plany przemytnikom ludzi.

Teraz jednak większością jednego głosu przez izbę niższą parlamentu przeszła poprawka, która ułatwi sprowadzanie imigrantów z obozów do Australii, jeśli wymagać będą oni leczenia.

Sytuacja, w której rząd przegrywa tak ważne głosowanie w parlamencie zdarzyła się w Australii po raz pierwszy od 1941 roku - wówczas premier Arthur Fadden natychmiast po przegraniu głosowania ws. budżetu podał się do dymisji.

Morrison wyklucza jednak przedterminowe wybory parlamentarne. - Głosy przychodzą i odchodzą, nie martwi mnie to - mówił po porażce w parlamencie Morrison. Dodał, że rząd nadal będzie zapewniał bezpieczeństwo granic Australii.

Na mocy zmienionych przepisów lekarze będą mogli rekomendować wysłanie uchodźców z obozów na Nauru i Manus do Australii na leczenie. Jednakże minister ds. imigracji będzie mógł poprosić jeszcze o opinię niezależnego panelu ekspertów i będzie miał pewne możliwości, by nie zgodzić się na wpuszczenie imigranta do Australii.

Dotychczas rekomendacje medyczne ws. leczenia w Australii miały być całkowicie ignorowane przez władze.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA