fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Australia: Rząd przegrał ważne głosowanie po raz pierwszy od 1941 r.

AFP
Australijski rząd po raz pierwszy od dziesięcioleci przegrał głosowanie w sprawie własnej ustawy w izbie niższej australijskiego parlamentu. Opozycja przeforsowała zmiany w prawie, które ułatwią leczenie na terytorium Australii uchodźców z obozów znajdujących się poza terytorium tego kraju.

Od 2013 roku Australia wysyła uchodźców docierających do tego kraju, do obozów znajdujących się na terytorium Nauru i Papui Nowej Gwinei. Zdaniem krytyków warunki panujące w tych obozach szkodzą przebywającym tam imigrantom - w tym również dzieciom.

Lekarze wielokrotnie alarmowali, że brak odpowiedniej infrastruktury medycznej na wyspach, na których znajdują się obozy, jest groźny dla zdrowia i życia imigrantów. ONZ określił z kolei te obozy mianem "nieludzkich".

Rząd Australii bronił swojej polityki podkreślając, że dzięki niej zniechęca imigrantów do podejmowania ryzykownej próby przeprawienia się drogą morską do Australii i krzyżuje plany przemytnikom ludzi.

Teraz jednak większością jednego głosu przez izbę niższą parlamentu przeszła poprawka, która ułatwi sprowadzanie imigrantów z obozów do Australii, jeśli wymagać będą oni leczenia.

Sytuacja, w której rząd przegrywa tak ważne głosowanie w parlamencie zdarzyła się w Australii po raz pierwszy od 1941 roku - wówczas premier Arthur Fadden natychmiast po przegraniu głosowania ws. budżetu podał się do dymisji.

Morrison wyklucza jednak przedterminowe wybory parlamentarne. - Głosy przychodzą i odchodzą, nie martwi mnie to - mówił po porażce w parlamencie Morrison. Dodał, że rząd nadal będzie zapewniał bezpieczeństwo granic Australii.

Na mocy zmienionych przepisów lekarze będą mogli rekomendować wysłanie uchodźców z obozów na Nauru i Manus do Australii na leczenie. Jednakże minister ds. imigracji będzie mógł poprosić jeszcze o opinię niezależnego panelu ekspertów i będzie miał pewne możliwości, by nie zgodzić się na wpuszczenie imigranta do Australii.

Dotychczas rekomendacje medyczne ws. leczenia w Australii miały być całkowicie ignorowane przez władze.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA