fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia i odszkodowania

Odszkodowanie z OC obejmuje koszty koniecznych wycen - uchwała SN

123RF
Nabywcy prawa (wierzytelności) do odszkodowania za szkodę komunikacyjną z polisy OC przysługuje zwrot uzasadnionych kosztów ekspertyzy zleconej osobie trzeciej przez tegoż nabywcę. Ale tylko wtedy, gdy sporządzenie ekspertyzy było w danej sprawie niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania.

To sedno uchwały poszerzonego składu Sądu Najwyższego.

Problem, czy odszkodowania komunikacyjne mają być zwiększane o koszty ekspertyz pośredników, to duży dylemat. Chodzi bowiem o duże pieniądze.

Czytaj też:

Pytanie prawne w tej sprawie skierowała do rozstrzygnięcia siedmioosobowemu składowi Izby Cywilnej Sądu Najwyższego pierwsza prezes SN. Opłaty o które tu chodzi są rzędu 300–500 zł, wyjątkowo więcej, ale chodzi o duży rynek kancelarii odszkodowawczych i duże pieniądze.

Problem z uzyskaniem refundacji kosztów usługi niezależnego rzeczoznawcy dotyka nie tylko podmioty skupujące roszczenia, ale też samych poszkodowanych. Dlatego Rzecznik Finansowy w listopadzie 2018 r. złożył do SN wniosek o uchwałę w tej kwestii w związku z dostrzeżonymi rozbieżnościami w orzecznictwie.

Sygn. akt: III CZP 68/18

- Mamy nadzieję, że wkrótce Sąd Najwyższy zajmie podobne stanowisko, względem takich roszczeń kierowanych do ubezpieczycieli bezpośrednio przez poszkodowanych – mówi Marcin Jaworski, z biura Rzecznika Finansowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA