fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

#RZECZoBiznesie: Wojciech Balczun - prezes-muzyk, który ma uratować Ukrzaliznycia

Rzeczpospolita
- To ogromne wyzwanie, ale także ryzyko osobiste – mówi Wojciech Balczun, był prezes PKP Cargo i muzyk zespołu rockowego "Chemia", zostanie szefem ukraińskich kolei, giganta zatrudniającego 300 tys. osób.

Bardziej menedżer czy muzyk? Jako zodiakalny bliźniak uważam obie te aktywności za równie ważne - mówi Wojciech Balczun, przyznając, że odchodząc z PKP Cargo być może zbyt radykalnie zadeklarował, że koniec z biznesem. - Muzyka nigdy mi się nie znudzi – podkreślił, ale jednocześnie część biznesowa też jest ważna i w ostatnim roku rozpoczął kilka projektów w których uczestniczył jako ekspert i doradca.

- Na szczęście mam wsparcie kolegów, którzy nie każą mi wybierać miedzy muzyka a biznesem - mówi Balczun, podkreślając, że ostatnie trzy lata poświęcił zespołowi „Chemia” z którym wydał kilka płyt i odbył trasę koncertową w USA, Kanadzie i Europie. Zapewnia, że potrafi pogodzić pracę, biznes z muzyka.

Czy bycie muzykiem grającym ciężki rok i kręcącym dość kontrowersyjne teledyski nie przeszkadza w biznesie?

Balczun przyznał, że obawiał się, że jego pasja może być przeszkodą, zwłaszcza kiedy startował w międzynarodowym konkursie na szefa ukraińskich kolei. Udało mu się pokonać 30 kandydatów w dwóch etapach konkursu będącego pod nadzorem międzynarodowych instytucji, m.in. EBORu i Banku Światowego oraz amerykańskiego rządu. - Okazało się, że moje doświadczenie zawodowe oraz sukces, który osiągnąłem z moimi współpracownikami restrukturyzując PKP Cargo, ale także moja osobowość oraz sposób zaprezentowania wizji, którą przedstawiłem dla kolei ukraińskich na tyle była silna, że pokonałem innych kandydatów – podkreśla.

Restrukturyzacja kolei ukraińskich będzie niewątpliwie trudne. - To ogromne wyzwanie, ale także ryzyko osobiste - podkreśla Wojciech Balczun, dodając, że ta firma wymaga wielkich restrukturyzacji, ale także ogromnych inwestycji. Największym problemem z jakim się będzie musiał zmierzyć to ogromna korupcja panująca w ukraińskim biznesie. Zdaniem nowego prezesa ukraińskich kolei rząd w Kijowie ma tego świadomość. Wojciech Balczun liczy na wsparcie władz w Kijowie w tej kwestii.

- Bardzo rządowi zależało by mieć na tym stanowisku osobę niezależną od miejscowych układów – podkreśla Balczun, dodając że na krótkiej liście kandydatów na prezesa Ukrzaliznycia byli sami obcokrajowcy, m.in. Kanadyjczycy, Amerykanie.

Kiedy formalna nominacja?

- Dziś podpisałem zgodę na powołanie mnie na funkcję - powiedział Balczun. Zapowiedział, że stanowisko obejmie w połowie maja, ale wymaga ono jeszcze formalnej akceptacji przez premiera, którego na Ukrainie jeszcze nie ma po dymisji dotychczasowego szefa rządu.

Czy Ukraińcy nie mają obaw w związku z jego nominacją? Restrukturyzacja PKP Cargo wymagała redukcji zatrudnienia. Co na to związki zawodowe Ukrzaliznycia?

- Już są obawy ze strony związków zawodowych, które obawiają się radykalnych zwolnień - powiedział Wojciech Balczun, ale zapowiedział, że najpierw konieczny jest dokładny audyt spółki i dopiero po nim będzie mógł przedstawić konkretny program restrukturyzacji.

Nowy prezes ukraińskich kolei zapewnia, że Ukraińcu chcą zmian i ich oczekują. - Jest tam wielu fantastycznych ludzi, którzy zdają sobie z patologii drążących ten kraj i chcących go zmieniać - podkreślił.

- Mam też świadomość, że to projekt na czas określony - podkreślił. To może potrwać bardzo krótka, ale może okazać się sukcesem. Może też przetrzeć szlaki kolejnym polski menedżerom.

Bycie muzykiem to nieustające trenowanie mózgu. Granie na instrumencie zmusza szare komórki do działania i to bardzo pomaga także w prowadzeniu biznesu. W twórczym podejściu do pracy. Nie zamierza jednak łączyć muzyki z biznesem także na Ukrainie.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA