fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Akt terroru na moście w Londynie. Sprawca nie żyje

AFP
Kilka osób zostało rannych przez nożownika na Moście Londyńskim (London Bridge) w stolicy Wielkiej Brytanii. Napastnik, który miał na sobie atrapę bomby, został zastrzelony przez policję.

Łączący City z południowym brzegiem Tamizy Most Londyński został wyłączony z ruchu i otoczony przez policję, w tym członków oddziału antyterrorystycznego. Stacja metra i stacja kolejowa na London Bridge także zostały zamknięte.

Londyńska policja metropolitalna poinformowała, że tuż przed godz. 14.00 czasu lokalnego otrzymała wezwanie w związku z atakiem nożownika w pobliżu London Bridge. Na miejsce wysłani zostali uzbrojeni funkcjonariusze, którzy użyli broni. Policja potwierdziła, że napastnik został zastrzelony.

Z nagrań opublikowanych w mediach społecznościowych wynika, że nożownika obezwładnili i przygnietli do ziemi przechodnie, jeden z nich zabrał napastnikowi nóż. Dopiero później na miejscu pojawili się policjanci z bronią.

- Pewna liczba osób została ranna - poinformował komendant Neil Basu z policji metropolitalnej. Według brytyjskich mediów, obrażenia odniosło pięć osób.

- Z powodu charakteru incydentu, zareagowaliśmy tak, jak w przypadku zamachu terrorystycznego - dodał komendant. Oświadczył, że następnie wydarzenia na London Bridge zostały uznane za akt terroru. Śledztwo w sprawie incydentu prowadzą oficerowi z jednostki antyterrorystycznej policji metropolitalnej.

Jak podał Basu, okolice Mostu Londyńskiego wciąż otoczone są przez policję, która przeszukuje teren. Komendant zaapelował do mieszkańców Londynu o omijanie okolicy. Potwierdził też, że napastnik miał na sobie atrapę ładunku wybuchowego.

W związku z atakiem na ulice Londynu wysłane zostaną dodatkowe siły policyjne.

Wcześniej dziennikarz BBC John McManus informował, że był świadkiem incydentu na moście. - Byłem po południowej stronie London Bridge, kierowałem się na północ. Po drugiej stronie mostu zauważyłem bójkę, kilku mężczyzn atakowało innego mężczyznę - relacjonował McManus. - Szybko przyjechali policjanci, w tym uzbrojeni. W kierunku tego mężczyzny oddano kilka strzałów - dodał.

AFP

"Jestem na bieżąco informowany o incydencie na Moście Londyńskim. Chcę podziękować policji i służbom ratunkowym za ich błyskawiczną reakcję" - oświadczył premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Szefowa brytyjskiego MSW Priti Patel wezwała londyńczyków znajdujących się w pobliżu London Bridge do stosowania się do poleceń służb.

Polska ambasada w Londynie zaapelowała o zachowanie szczególnej ostrożności w poruszaniu się po Londynie, unikanie okolic incydentu oraz stosowanie się do zaleceń miejscowych służb.

Źródło: BBC, Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA