fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Hiszpania: ETA rozwiązała struktury

Wikimedia Commons/Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), un usuario de Indymedia Barcelona
Baskijska grupa separatystyczna ETA ogłosiła, że rozwiązała wszystkie struktury oraz zakończyła działalność polityczną.

Jak informuje Polskie Radio, ETA poinformowała o rozwiązaniu swoich struktur w piśmie zamieszczonym w hiszpańskiej gazecie "El Diario".

Na początku kwietnia, baskijscy separatyści z ETA rozpoczęli operację składania broni. We francuskiej Bajonnie przekazali lokalizacje ośmiu schronów, w których mieli ją przechowywać.  

 

20 kwietnia organizacja przeprosiła ofiary przemocy i ataków terrorystycznych, które poszkodowane zostały podczas trwającej ponad sześć dekad kampanii, mającej na celu stworzenie niezależne państwo w południowo-zachodniej Francji i północnej Hiszpanii. Grupa stwierdziła wówczas, że uznaje "bezpośrednią odpowiedzialność za nadmierne cierpienie" spowodowane swoimi działaniami.

„W wyniku błędów lub błędnych decyzji ETA, śmierć poniosły osoby, które nie miały bezpośredniego udziału w konflikcie” - podała ETA w kwietniowym oświadczeniu opublikowanym przez baskijską gazetę „Gara”. "ETA uznaje bezpośrednią odpowiedzialność za rozległe cierpienie, jakiemu czoło musiał stawić region” - dodano. W oświadczeniu stwierdzono również, że grupa jest świadoma, że podczas kampanii przemocy i walki zbrojnej sprawiła wiele bólu, "w tym wiele uszkodzeń, dla których nie ma rozwiązania”.

Utworzona w 1959 roku organizacja terrorystyczna ETA prowadziła najbardziej radykalną formę walki Basków o niepodległość. Jej członkowie dopuścili się licznych zamachów, głównie na policjantów i urzędników państwowych. W ich atakach łącznie zginęło 820 osób.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA