fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Człowiek, który żył na serio

Wikimedia Commonss, (CC BY 2.0) Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Setna rocznica urodzin Jana Pawła II jest okazją do refleksji, ile pozostało dziś z jego nauczania. Podejmuje ją dokument „Zmartwychwstanie”.

Film przypomina fragmenty papieskich wizyt w Polsce – począwszy od pierwszej w 1979 roku, aż po ostatnią – w 2002 pokazując, jak dalece różniły się one między sobą. W czasie pierwszej, gdy na Placu Zwycięstwa w Warszawie papież wypowiedział pamiętne: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" wzbudził entuzjazm zgromadzonych, dla których było to wezwanie do walki z komunizmem. Tego entuzjazmu było już o wiele mniej w 1991 roku, gdy papież przyjechał z przesłaniem: „Ducha nie gaście!” przypominając w czasie kolejnych homilii przykazania i przestrzegając przed fałszywą wolnością, która zniewala.

Zrealizowany przez Ewę Świecińską dokument pokazuje też m.in.  nieoficjalne spotkania JPII  z przybywającym pod jego okno w Krakowie, a także przypomina zamach na jego życie w maju 1981. Są i archiwalia z wyjątkowego  wystąpienie papieża w polskim parlamencie w 1999 roku, a także ostatnie jego błogosławieństwo w 2005 roku  - „Urbi et Orbi”, gdy nie był w stanie już wypowiedzieć do zgromadzonych pod watykańskim balkonem ani jednego słowa…

O polskim papieżu i jego nauce mówią w filmie, m. in.: prof. Antoni Dudek, prof. Paweł Skibiński, prof. Dariusz Kosiński Marek Kochan oraz Paweł Rojek. Przedstawiają Jana Pawła II jako „spadkobiercę wielkiej tradycji romantycznej, który ucieleśnił ją na wielkiej scenie świata”, człowieka,  który „żył na serio, pełnią życia”. Przypominają też przemianę z utalentowanego artysty Karola Wojtyły w człowieka Kościoła.

To kolejny papieski dokument Ewy Świecińskiej. Ostatnim była „Rewolucja” – film, który powstał na 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku, a jeszcze wcześniej w 2003 roku „Sługa” – opowieść o 25. latach pontyfikatu polskiego papieża.

Premiera dokumentu „Zmartwychwstanie” w poniedziałek 18 maja o 22.35 w TVP 1.

Do refleksji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA