fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Wielkie emocje wokół fuzji na polskim rynku IT

123RF
Wydawało się, że sfinalizowanie połączenia Qumaka z grupą Euvic jest tylko formalnością. Jednak rzeczywistość okazała się inna.

Trwający niemal dwa lata zastój w sektorze zamówień publicznych, źle skonstruowane umowy i mocna presja na wynagrodzenia – to tylko niektóre z przyczyn trudnej sytuacji wielu krajowych firm informatycznych, takich jak Indata, Cube.ITG, Sygnity czy Qumak.

Rękę do tej ostatniej wyciągnął Euvic, czyli federacja kilkunastu spółek IT. We wtorek podczas obrad walnego zgromadzenia miały zostać podjęte uchwały w sprawie połączenia Qumaka z Euvikiem, ale tak się nie stało. Powód? Euvic wystąpił z wnioskiem o zwołanie kolejne walnego zgromadzenia – tym razem 4 września. Tę zwłokę tłumaczy koniecznością wyjaśniania kwestii wezwania Qumaka do zapłaty kar, zgłoszonego przez T-Mobile.

Wezwanie wpłynęło do spółki 18 lipca i opiewa na prawie 2,7 mln zł. T-Mobile argumentuje, że ma ono związek z niezrealizowanymi w terminie zamówieniami, składanymi na podstawie umowy ramowej z 2015 r. Sławomir Połukord, prezes Qumaka, podkreśla, że wielkość roszczenia nie wydaje się być zagrożeniem dla fuzji, choć przyznaje, że wstrzymanie płatności nastąpiło w złym momencie dla spółki.

– Już w sierpniu planujemy znaczące dodatkowe fakturowanie. Czujemy silne wsparcie ze strony interesariuszy połączenia z grupą Euvic – twierdzi. Qumak nadal współpracuje z T-Mobile, a co więcej w związku z nieterminowym regulowaniem płatności przez tę firmę 12 lipca skierował do niej wezwanie do zapłaty prawie 2,2 mln zł. Z kolei kilka tygodni temu udało mu się porozumieć z Oracle'em: tu gra toczyła się o dług rzędu 8 mln zł. Ustalono, że zostanie spłacony w częściach z uwzględnieniem harmonogramu emisji.

Wieści o przełożeniu głosowania kluczowych dla fuzji uchwał spowodowały mocny spadek kursu Qumaka na giełdzie. We wtorek po południu przecena przekraczała 20 proc. Tymczasem Euvic uspokaja, że jego zamiary dotyczące fuzji się nie zmieniają. Co więcej, sygnalizuje, że (mimo iż pierwotnie tego nie planowano) w najbliższych dniach Qumak dostanie wsparcie finansowe. Jak duże i w jakiej formie? Tego na razie nie ujawniono.

Wojciech Wolny, prezes grupy Euvic i członek rady nadzorczej Qumaka, deklaruje, że odłożenie głosowania uchwał połączeniowych nie wpływa na harmonogram fuzji, bo i tak jej finalizację planowano na wrzesień–październik.

Giełdowa spółka chce podwyższyć kapitał o ponad 234 mln zł poprzez emisję 35 mln akcji serii M i ponad 199,7 mln walorów serii N. Będzie to oferta z wyłączeniem prawa poboru. Jej celem jest nabycie wszystkich udziałów w spółce Euvic. Cenę emisyjną akcji ustalano na 1 zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA