fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Dywidenda od Orange Polska jednak nie w tym roku

Orange Polska
Bloomberg
0,25 zł na akcję – tyle obiecuje akcjonariuszom telekom kierowany przez Juliena Ducarroza. Ale dopiero za rok i jeśli aukcja pasma 5G nie będzie zbyt droga.

Zbliżający się sezon walnych zgromadzeń przyniósł ostatnio propozycje zarządów wielu giełdowych firm, co do wypłaty dywidendy w tym roku. Swoją rekomendację przedstawił we wtorek wieczorem ostatecznie także zarząd Orange Polska.

Rekomendacja ta optymistów rozczaruje, a sceptyków nie zaskoczy. „Biorąc pod uwagę niepewność związaną z brakiem publikacji warunków aukcji częstotliwości pasma 5G oraz końcowych zapisów dotyczących regulacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, w dniu 19 maja 2021 roku zarząd Orange Polska podjął uchwałę w sprawie przeznaczenia całego zysku Spółki za 2020 rok na kapitał rezerwowy oraz niewypłacania dywidendy w 2021 r." – podał Orange Polska.

To oznacza, że wbrew oczekiwaniom sporej części analityków giełdowych ten największy w kraju telekom jednak nie wróci w tym roku do wieloletniej niegdyś tradycji i nie podzieli się zyskami z akcjonariuszami.

To może być niemiłe zaskoczenie dla części inwestorów. Wśród analityków biur maklerskich była bowiem grupa, która w swoich wycenach akcji Orange Polska uwzględniała wypłatę już w tym roku.

Wcześniej zarówno Julien Ducarroz, jak i odpowiedzialny za finanse telekomu Jacek Kunicki mówili, że decyzja o dywiedendzie będzie wynikiem równania, w którym są trzy niewiadome: powrót Orange na ścieżkę trwałych wzrostów wyników, wyniki aukcji 5G i ile pieniędzy telekom dostanie za udziały w światłowodowym joint venture – Światłowód Inwestycje.

Niewiadomą pozostają wspomniane już koszty aukcji pasma 5G.

Analitycy giełdowi spodziewali się po Orange Polska 0,25 zł na akcję (w sumie to raptem około 330 mln zł). Tyle otrzymali akcjonariusze ostatnim razem, czyli w 2016 r. I tyle ma wynieść dywidenda od Orange Polska, ale dopiero w 2022 roku – deklaruje zarząd. Spełniony musi zostać przy tym warunek, że uwzględniając wynik aukcji 5G dług netto grupy nie przekroczy 2,1-krotności wskaźnika EBITDAal (zysk operacyjny powiększony o amortyzację i koszty leasingu).

Ta obietnica zostanie przekuta wkrótce w politykę dywidendową spółki. „Po sukcesie strategii Orange.one, zarząd jest przekonany że Orange Polska jest na właściwej drodze do powrotu do trwałego wynagradzania akcjonariuszy. Wobec tego, zarząd deklaruje, że będzie proponował wypłatę dywidendy w wysokości 0,25 zł na akcję w 2022 roku z zysków za 2021 rok, pod warunkiem, że wskaźnik dług netto/EBITDAaL nie przekroczy poziomu 2,1x uwzględniając wynik aukcji na pasmo 5G. Zarząd przedstawi politykę dywidendową podczas aktualizacji strategii zaplanowanej na 28 czerwca – zapowiedziała spółka. .

Uchwała zarządu ws. dywidendy została już pozytywnie przyjęta przez radę nadzorczą telekomu. Teraz w sprawie rekomendacji zarządu wypowie się zwyczajne walne zgromadzenie.

W chwili przygotowywania tego tekstu, Orange Polska jeszcze go nie zwołał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA