fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Coraz mniej spółek w grupie Polish Services Group

Nowa spółka e-Telko, certyfikaty funduszu z Wrocławia i należności od cypryjskiego wehikułu – to obecnie główne aktywa dawnego Tele-Polska Holding.
W piątek wieczorem zarząd Polish Services Group (d. Tele-Polska Holding) podał, że podpisał pięć wartych w sumie 6,25 mln zł umów przeniesienia własności 100-proc. pakietów udziałów w spółkach TelePolska, Teltraffic, Energetyka Dla domu, DID i New Age Ventures.

Nowym właścicielem tych firm został fundusz FinCrea 3 FIZ AN z Wrocławia, kojarzony z grupą WI, kontrolowaną przez Piotra Wiśniewskiego. FIZAN płaci PSG wyemitowanymi przez siebie certyfikatami. Wartość spółek w księgach giełdowej firmy nie była wysoka. Łącznie wynosiła: 4,87 mln zł.

Sprzedane spółki to podmioty wydzielone z końcem ubiegłego ze spółek zależnych PSG. Odziedziczyły nazwy i części biznesu odpowiedzialne za przynoszenie przychodów w grupie.

Fincrea przejął wcześniej także w analogiczny sposób spółki: Energetyka Pro, Telekomunikacja Dla Domu i Twoja Telekomunikacja.

W marcu PSG podało, że stare spółki zależne o zmienionych nazwach: TelePL, TeleTTRE, Tele-Equipment i TeleDid zostały sprzedane na rzecz cypryjskiego wehikułu Perpedium Services Ltd., a płatność giełdowa firma otrzyma do 30 czerwca 2017 roku. Za udziały każdej z tych firm ma otrzymać 6-krotność EBITDA „na dzień 31 grudnia 2016 r.".

W księgach PSG wartość ewidencyjna zbytych aktywów wynosiła: dla TelePL (podzielona TelePolska po zmianie nazwy) - 663 tys. zł, dla TeleTTR (podzielony TelTraffic) – 11,6 mln zł, dla TeleEquipment (podzielone d. e-Telko) - 9,75 mln zł, dla TeleDID (podzielony DID), 3,9 mln zł.

Na jakiej wysokości zysk EBITDA można liczyć w wymienionych firmach – trudno ocenić. Jak pisaliśmy, w Teledid (czyli dawnym DID, przynoszącym w 2014 r. 46 mln zł przychodów) zostały infrastruktura i sprzęt telekomunikacyjny oraz dwie osoby.

Tele-Equipment (d. E-Telko ze 152 mln zł przychodów) zachowała potencjalne należności i zobowiązania wynikające ze sporów sądowych (np. z firmą telekomunikacyjną Novum, przejmowaną przez założyciela Wasko, Wojciecha Wajdę) oraz kar nałożonych przez prezesa Urząd Komunikacji Elektronicznej.

TeleTTR (d. Teltraffic, 81 mln zł przychodów w 2014 r.) zachowała m.in. roszczenia wynikające z postępowania administracyjnego prowadzonego przez UKE.

Grupa PSG nadal nie opublikowało sprawozdania za 2015 r. ma to zrobić – zgodnie z ostatnim komunikatem - 29 kwietnia.

PSG przeniosło się z NewConnect na główny rynek warszawskiej giełdy na przełomie roku uzyskując z emisji akcji tylko część planowanej kwoty. Inwestorzy nie wyszli na inwestycji w akcje dawnego TPH dobrze.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA