fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Accenture: Biznes technologiczny napędzi gospodarkę

Bloomberg
W ciągu najbliższych trzech lat dynamika rozwoju technologii cyfrowych będzie rosła w bezprecedensowym tempie.

Z najnowszego raportu „Accenture Technology Vision 2016" wynika, że biznes oparty na cyfrowych technologiach będzie stanowił 25 proc. całej światowej gospodarki w 2020 roku.

Transformacja gospodarki

Badanie przeprowadzono wśród ponad 3,1 tys. menedżerów globalnych firm z kluczowych branż. Ponad 86 proc. badanych przez Accenture potwierdza, że tempo zmian technologicznych w ich organizacjach istotnie przyspieszyło w ostatnich trzech latach. 58 proc. uważa, że w kolejnych trzech tempo zmian będzie jeszcze bardziej zauważalne.

– Jeszcze dziesięć lat temu udział biznesu opartego na technologiach cyfrowych w globalnej gospodarce wynosił kilkanaście procent. Dekadę później – już 22 proc. Na podstawie Digital Economy Value Index, wskaźnika opracowanego przez Accenture, szacujemy, że do 2020 roku udział biznesu cyfrowego w globalnej gospodarce wzrośnie do 25 proc. – mówi Jacek Borek, dyrektor zarządzający usługami Accenture Technology w Polsce.

Jego zdaniem polskie przedsiębiorstwa dobrze wpisują się w globalne trendy.

– Niektóre branże, takie jak bankowość, już dziś są bardziej innowacyjne i cyfrowe niż w innych krajach. W wielu aspektach są wręcz światowymi liderami – dodaje.

Autorzy badania zwracają uwagę, że nadszedł czas na fundamentalną zmianę w sposobie postrzegania oraz stosowania technologii. Sukces wymaga bardziej zrównoważonego podejścia do roli ludzi w procesie zmian technologicznych.

– To widać, w szczególności w Polsce, która staje się już nie tylko regionalnym, lecz także globalnym centrum outsourcingu usług. Obecnie w tym sektorze pracuje około 180 tys. osób. To więcej niż w handlu czy górnictwie. Co istotne, w tej grupie, bardzo dynamicznie rośnie udział specjalistów z unikatową w skali globalnej wiedzą, którzy wspierają nie tylko międzynarodowe firmy działające w Polsce, lecz także realizują projekty dla tych korporacji na innych rynkach. W naszej ocenie ten trend jeszcze bardziej przyspieszy w nadchodzących latach. Widzimy to w Accenture Polska, gdzie zatrudniamy ponad 3 tys. osób i zdecydowanie ta liczba będzie się zwiększać – komentuje Jacek Borek.

Pięć technologicznych trendów

Na podstawie badań Accenture zidentyfikowało pięć najważniejszych zmian w technologiach cyfrowych, które będą miały największy wpływ na rozwój i sukces rynkowy przedsiębiorstw. Pierwszy trend dotyczy zmiany podejścia w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w procesach biznesowych. Drugi – elastyczności pracy. Z powodu rozwoju cyfrowych technologii zmienią się po prostu wymagania wobec pracowników. Kolejny trend to platformy biznesowe. Chodzi o nowy model biznesowy z powodzeniem stosowany m.in. przez Google i Apple, wykorzystujący możliwości, jakie daje budowanie biznesu w oparciu o otwarte ekosystemy. Przedsiębiorstwa z modelem biznesowym zakładającym działanie na platformach są najszybciej rosnącym segmentem gospodarki cyfrowej. Widoczny trend to również tzw. innowacje zmieniające porządek na rynku. To jedno z najważniejszych wyzwań dla przedsiębiorstw w walce o rynek z nowymi, konkurencyjnymi firmami, które tworzą własne ekosystemy biznesowe.

Tu przykładem jest Uber. Firma rozpoczęła działalność poprzez zbudowanie mobilnej platformy i ekosystemu łączącego samochody i kierowców. Te rozwiązania w istotny sposób zaburzyły funkcjonowanie rynku usług taksówkowych. Gdy te rozwiązania spowszedniały, Uber wykorzystał ten sam ekosystem, by wejść i zaburzyć nowe rynki – na przykład niedawne testy usługi UberHealth w Bostonie. Dzięki istniejącej sieci samochodów, kierowców oraz nowej kategorii wykwalifikowanych pracowników – licencjonowanych pielęgniarek, Uber zaoferował usługę szczepień na żądanie. Nikt nie spodziewał się, że Uber może być konkurencją dla aptek i szpitali.

Ostatni trend zidentyfikowany przez ekspertów Accenture to tzw. cyfrowe zaufanie (Digital Trust) – zjawisko, które ma ścisły związek z cyfrową transformacją. Pozwala przedsiębiorstwom działać na niespotykaną dotąd skalę i w nieznanym wcześniej tempie, ale stwarza także nowe ryzyka. Jednym z najważniejszych wyzwań jest zapewnienie bezpieczeństwa danych gromadzonych przez przedsiębiorstwa. Aż 82 proc. menadżerów z międzynarodowy korporacji, badanych przez Accenture, zgadza się, że brak bezpieczeństwa i kontroli dostępu do danych może wykluczyć ich firmy z biznesu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA