fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Ewelina Marciniak laureatką najważniejszej niemieckiej nagrody teatralnej Faust

Ewelina Marciniak z nagrodą Faust
Materiały prasowe
Polską reżyserkę nagrodzoną za najlepszą reżyserię sezonu w niemieckim teatrze – za spektakl „Der Boxer” na podstawie powieści "Król" Szczepana Twardocha w Thalia Theater w Hamburgu.

O Ewelinie Marciniak mogli słyszeć nawet ci, którzy nie interesują się teatrem: to właśnie o jej spektakl „Śmierć i dziewczyna" rozgorzał konflikt między ministrem Piotrem Glińskim a zespołem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od tego czasu Marciniak pracuje głównie poza Polską.

Tegoroczna gala nagrody Faust odbyła się 21 listopada. Podczas transmitowanej online uroczystości zostały przyznane nagrody w 8 kategoriach, w których nominuje się po trzech artystów. Zwycięzców w każdej konkursowej kategorii m.in. za reżyserię, scenografię i choreografię wybierało pięcioosobowe jury. Przyznawaną od 2006 roku statuetkę w przeszłości otrzymali tacy giganci jak Frank Castorf, Pina Bausch i Elfriede Jelinek. W tym roku nagrodę za całokształt twórczości odebrał William Forsythe.

Ewelina Marciniak jest etatową reżyserką Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz laureatką najważniejszych krajowych nagród teatralnych w tym m.in. Paszportu Polityki. Od 2016 roku reżyseruje także w Niemczech, gdzie dotychczas zrealizowała 4 spektakle na deskach teatrów w Hamburgu („Der Boxer”) oraz we Fryburgu („Sen nocy letniej”, „Noc świętego Bartłomieja” i mający zamkniętą premierę w marcu tego roku „Poskromienie złośnicy”).

W 2021 roku powróci do Thalia Theater w Hamburgu, aby na dużej scenie wystawić „Księgi Jakubowe” według powieści nagrodzonej literacką nagrodą Nobla Olgi Tokarczuk. Premiera przewidywana jest na wiosnę 27 marca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA