Teatr

Nagrody dla najciekawszych debiutujących twórców w Teatrze Polskiego Radia

materiały prasowe
W poniedziałek po raz ósmy wręczono nagrody najciekawszym debiutującym twórcom w Teatrze Polskiego Radia.

Nagrody przyznawane są od 2010 roku. Zostały ustanowione, by uhonorować artystów debiutujących w Teatrze Polskiego Radia na antenie Radiowej Jedynki. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. reżyserzy: Janusz Głowacki (2010), Ingmar Villqist (2011), Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2012).W tym roku nagroda dla debiutującego reżysera - Don Kichot, trafił do Mateusza Pakuły. Autorskie sztuki tego dramatopisarza, scenarzysty, kilkukrotnego finalisty Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej są realizowane w teatrach całej Polski. W Teatrze Polskiego Radia debiutował jako reżyser sztuki Iwony Korszańskiej „Pawi tren” w styczniu tego roku.

Aktorską nagrodę czyli Arete otrzymała Agata Skórska – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka PWST we Wrocławiu z 2012 roku. W Teatrze PR wystąpiła m.in. w adaptacji „Dam i huzarów” oraz „Lojziku” – zrealizowanym dla Radia Dzieciom. Laury dla debiutującego aktora otrzymał też Otar Saralidze – aktor teatralny i filmowy, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie z Teatrem PR związany od ubiegłego roku, kiedy to zagrał w słuchowiskach „Diabeł” i „Gdynia” Izabeli Żukowskiej. Ta ostatnia, uhonorowana została w tym roku Talantonem, czyli nagrodą za debiut dramatopisarki (w tym roku wręczono ten laur po raz trzeci). Żukowska - dziennikarka muzyczna, muzykolog, powieściopisarka jest też autorką scenariuszy słuchowisk kryminalno-sensacyjnych emitowanych w radiowej Jedynce: „Diabeł”, „Gdynia” i „Nad miastem anioły”.

Statuetka Amadeusza za debiut kompozytorski – przyznawana po raz trzeci – trafiła do Piotra Salabera – kompozytora, pianisty i dyrygenta, specjalisty od muzyki teatralnej i filmowej. W ostatnim czasie odbyły się premiery czterech spektakli i audycji z jego muzyką: „Pułapka” Tadeusza Różewicza w reż. Julii Wernio; „Konopnicka – Autobiografia” i „Leśmian – autobiografia” oraz „Uśmiech szczęścia” Josepha Conrada w reżyserii Janusza Kukuły.

Po raz drugi wręczona została nagroda Aojde – za debiut muzyczny, którą otrzymał Piotr Dąbrówka – autor muzyki i tekstów piosenek, interpretator poezji śpiewanej i wokalista.

Gospodarzami galowego wieczoru, która odbyła się w Studiu im. Władysława Szpilmana w siedzibie Polskiego Radia byli: Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz Rafał Porzeziński, dyrektor – redaktor naczelny radiowej Jedynki. Poniedziałkową uroczystość uświetniły występy nagrodzonych twórców – śpiewających artystów związanych z Teatrem PR. Wieczór poprowadził Marcin Kusy.

 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL