fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Morawski odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego. Wojewoda wstrzymuje decyzję o odwołaniu

Fotorzepa, Piotr Wittman
Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał w środę Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Kilka minut po podjęciu uchwały wojewoda dolnośląski ją wstrzymał.

Od września ubiegłego roku, odkąd Morawski kieruje wrocławskim teatrem, trwa protest części zespołu artystycznego oraz części publiczności.

Jak powiedział w środę po posiedzeniu zarządu województwa dolnośląskiego marszałek Cezary Przybylski, trzech członków zarządu województwa głosowało za odwołaniem Morawskiego, jeden przeciw i jeden się wstrzymał.

Zarząd wyczerpał procedurę odwoławczą. Pozyskał opinię ministra kultury, związków i stowarzyszeń. Podjął decyzję o odwołaniu dyrektora Morawskiego większością głosów i zaakceptował Remigiusza Lenczyka jako osobę pełniącą obowiązki dyrektora do czasu rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora.

Uchwała został podjęta w środę. Kilkanaście minut później wojewoda dolnośląski poinformował o jej wstrzymaniu.

Konflikt wokół dyrektora Morawskiego

Procedura odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu została wszczęta 10 lutego. Zarząd województwa wystąpił wówczas do resortu kultury z prośbą o opinię ws. odwołania Morawskiego. W kwietniu minister kultury Piotr Gliński w piśmie do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego wyraził negatywną opinię w tej sprawie. Zwrócił się przy tym z prośbą o „ponowny namysł nad zamiarem odwołania” Morawskiego.

Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub.r. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest posłem Nowoczesnej, a w konkursie nie mógł wystartować z powodu braku wymaganego wykształcenia.

Od początku sprawowania urzędu w teatrze przeciwko Morawskiemu trwa protest części zespołu artystycznego skupionej wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Morawskiego broni Solidarność - drugi, najliczniejszy związek zawodowy w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Pod koniec ub. r. Morawski zwolnił 11 pracowników teatru, w tym aktorów i reżysera, którzy protestowali przeciwko jego kierownictwu. Dyrektor zarzucił im m.in. niesubordynację, działanie na szkodę teatru oraz buntowanie publiczności.

Źródło: PAP/ rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA