fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Wielka majówka w kwiatach

Królewska Kolekcja Rzeźby w Starej Oranżerii. Fot. Marek Mosiński
materiały
Warszawskie Łazienki Królewskie zapraszają na mnóstwo atrakcji: Dni Holenderskie, Piknik Europejski, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja

Dni Holenderskie rozpoczęły się już w czwartek i potrwają do 1 maja. Ich symbolem jest otwarcie Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego przy Starej Oranżerii. Pomysł jego stworzenia powstał podczas wizyty króla Holandii Wilhelma Aleksandra w 2014 roku w Łazienkach, a wsparła go Ambasada Królestwa Niderlandów. Ogród zaprojektował Niek Roozen, rośliny podarowały firmy holenderskie i polskie.

– Na rabatach posadzono prawie 40 tys. roślin cebulowych. Są wśród nich tulipany, narcyzy, hiacynty, czosnki ozdobne i róże, a także nowe krzewy magnolii i wielkich rododendronów – opowiada Barbara Werner, główny ogrodnik Łazienek Królewskich.

29 kwietnia w Pałacu na Wyspie rozpocznie się pokaz jednego obrazu „Kwiaty w szklanym wazonie" Abrahama Mignona, wybitnego XVII- wiecznego holenderskiego malarza martwych natur. Dzieło przyjeżdża do Warszawy z jednego z najpiękniejszych muzeów holenderskich – Muzeum Mauritshuis w. Hadze,

Niezwykle dekoracyjne obraz Mignona przedstawia bukiet różnobarwnych kwiatów z różami, tulipanami, peoniami, makami, niezapominajkami, rumiankami, nagietkami, powojem, irysem i goździkiem. Artysta z precyzją odwzorował ich kształty i barwy. Gałązka z owocem pomarańczy na parapecie jest aluzją do nazwiska zleceniodawców obrazu - rodu Oranje-Nassau (oranje to po niderlandzku właśnie pomarańcza). Czasomierz łączy się z tematyką przemijania i marności doczesnego żywota, co było typowym motywem malarstwa barokowego. Obraz pochodzi z kolekcji, zgromadzonej przez Wilhelma V, księcia Oranje-Nassau (1746-1806), namiestnika północnych Niderlandów, stanowiącej trzon zbiorów Muzeum Mauritshuis.

Polecamy także w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich, czyli na ogrodzeniu parku od strony Alej Ujazdowskiech wystawę „Connection" (czynną do 3 maja), prezentującą 20 korporacyjnych kolekcji sztuki z Holandii. (Prezentacja powstała z inicjatywy Ambasady Królestwa Niderlandów.)

Na 1 maja Łazienki przygotowują Piknik Europejski, organizowany wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów, z okazji dwunastej rocznicy wstąpienia Polski do UE oraz obecnej prezydencji Królestwa Niderlandów w Radzie Unii Europejskiej. Program jest bardzo bogaty, obejmuje bezpłatne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i innych obiektów, a także koncerty, występy chórów, pokazy jazdy konnej, parady orkiestr wojskowej i policyjnej. plenerowe gry i zabawy dla dzieci.

Od 1 do 8 maja w Pałacu na Wyspie zostanie wystawiona kopia Konstytucji 3 Maja z 1791 , specjalnie wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. O ustawie zasadniczej i roli króla Stanisława Augusta w jej uchwaleniu będą opowiadać edukatorzy muzeum.

A 3 maja, w Święto Konstytucji, w Pałacu na Wyspie odbędzie się uroczysta zmiana warty Gwardii Królewskiej przy Konstytucji 3 Maja, w wykonaniu Arsenału - Stowarzyszenia Regimentów i Pułków Polskich 1717-1831.

Tego samego dnia na pałacowym tarasie zostanie zaprezentowany spektakl z XVIII-wieczną muzyką oraz dawnymi tańcami francuskimi i polskimi (godz. 15). Każdy będzie mógł również sam spróbować swoich sił w polonezie, dołączając do warsztatach pod okiem mistrza.

Więcej: http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA