fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Krytyka konsumeryzmu: Artysta robi Fiata 500 z marmuru

AFP
Nazareno Biondo, trzydziestokilkuletni rzeźbiarz z Turynu, wykuwa w 15-tonowym bloku białego marmuru karraryjskiego rzeźbę Fiata 500 naturalnych rozmiarów. Artysta tłumaczy, że jego dzieło jest formą krytyki współczesnego społeczeństwa hołdującego konsumeryzmowi i kulturze szybkiego pozbywania się rzeczy.

Biondo pracował nad swoim nowym dziełem od ubiegłego roku. Fiat 500 - jak czytamy w thelocal.it - nie został wybrany przez niego przypadkowo: samochód ten, 60 lat po swojej premierze, wciąż jest symbolem powojennego boomu gospodarczego we Włoszech.

- Jak dotąd to moje największe dzieło - powiedział Biondo w rozmowie z AFP.

Biondo jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych z Turynu. Specjalizuje się w rzeźbach z marmuru - jego wcześniejsze dzieła to marmurowe sztabki złota, worki z dolarami, a nawet rzeźba przedstawiająca skuter Vespa - wylicza AFP.

Jego najnowsze dzieło nie ma być jednak symbolem dobrobytu, lecz "przywołaniem minionej epoki, w której mogła rozstrzygnąć się przyszłość jego pokolenia". 

Kiedy Fiat 500 z marmuru będzie już gotowy, ma wyglądać jak auto przygotowane do zezłomowania, ponieważ - jak mówi Biondo - "jego dzieła są formą refleksji nad konsumeryzmem, marnotrawstwem współczesnego społeczeństwa".

Źródło: thelocal.it
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA