Przy ulicy Koziej 11 w Warszawie zobaczyć można prace laureatów ubiegłorocznej edycji zorganizowanego przez Muzeum Karykatury konkursu "Cztery Pory Karykatury”. Jest to ogólnopolski konkurs na rysunek satyryczno-humorystyczny organizowany cyklicznie przez muzeum. Skierowany jest do artystów karykatury i rysunku satyrycznego oraz studentów wyższych szkół artystycznych.
Podczas konkursu przyznane zostają Rogate Ołówki, a także nagroda specjalna w postaci wystawy indywidualnej w Muzeum Karykatury. W tym roku równolegle z „Czterema Porami Karykatury. Rysunki Roku 2016” można obejrzeć ekspozycję "Krzysztof Grzondziel. Auto-lustracja”.
Ekspozycja „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2016” to 76 prac grafików tworzących rysunek satyryczny. Artyści skomentowali w swoich rysunkach najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku w Polsce i za granicą. Na wystawie zobaczyć można rysunki komentujące Euro 2016, chęć opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, czyli tzw. Brexit, wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych czy problem związany z migracjami ludności.
Główne nagrody w konkursie „Cztery Pory Karykatury” za 2016 rok zdobyli: Jacek Frąckiewicz za pracę „Ot manewry”, Tomasz Wiater, za „Polską tarczę antyrakietową” oraz Maciej M. Michalski, za pracę „Baltazar”.
Choć nagrodzeni artyści to rysownicy poruszający w swoich pracach głównie tematykę polityczną, na wystawie pojawiły się także rysunki komentujące życie społeczne i gospodarcze.
Jak podkreślała w Polskim Radiu dyrektor Muzeum Karykatury Elżbieta Laskowska, w przypadku tegorocznej wystawy znaczenie miało, że pomiędzy rozstrzygnięciem konkursu, a otwarciem minęły ponad dwa miesiące. - Okazało się, że to duża przerwa - mówiła Laskowska. - Pewnych tematów, których spodziewamy się po satyrze, tu nie odnajdziemy. Staraliśmy się wyłonić i wyróżnić te prace, które dotykały tematów, które najbardziej zapadły nam w pamięci, różnych spraw związanych ze sceną polityczną i społeczno-gospodarczą - dodała.
Wystawę „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2016” oglądać można do 21 maja w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ulicy Koziej 11 w Warszawie.